Vergi Usul Kanunu'nda Değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı.
Haber Kategorisi: Ekonomi

Vergi Usul Kanunu'nda Değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından hazırlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Ba/Bs Formu Nedir ve Nasıl Düzenlenir? Hangi Durumda, Hangi form Beyan Edilir? Kimler Ba/Bs Formu Verir? Hangi Belgeler Ba/Bs Formları ile Beyan Edilir? İşte Ba/Bs Formu hakkında merak edilen tüm detaylar...

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından hazırlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle Başkanlık, mükelleflerin bildirim yükümlülüklerini azaltan önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmiş oldu.

 

Düzenlemeye ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bilanço esasına göre defter tutan mükellefler, 5 bin liranın üzerindeki mal veya hizmet alış veya satışlarını aylık olarak elektronik ortamda Ba-Bs formlarıyla bildiriyor.

 

Bu şekilde Ba-Bs formu veren yaklaşık 1,6 milyon mükellef bulunuyor.

Geçen yıl yapılan düzenlemeyle tüm alış veya satışları 5 bin liranın altında olan ya da alış veya satışlarını e-Fatura, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu gibi elektronik belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin, bu formları "Ba-Bs bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır" kutucuğunu işaretleyerek elektronik ortamda göndermeleri gerekiyordu.

MÜKELLEFLERİN ARTIK BA-BS FORMU VERMELERİ GEREKMEYECEK

Yeni Tebliğle söz konusu mükelleflerin Ba-Bs formu verme yükümlülükleri kaldırıldı.

 

Buna göre, tüm alış veya satışları 5 bin liranın altında olan ya da alış veya satışlarını e-Belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin artık Ba-Bs formu vermeleri gerekmeyecek.

 

Böylece Ba formu verenler açısından 1,4 milyon mükellef, Bs formu verenler açısından ise 1,5 milyon mükellef artık bu formlara ilişkin herhangi bir bildirim yapmayacak.

 

Düzenleme gereğince GİB, kamu kurumlarından mükelleflerin alış ve satışlarına ilişkin olarak elektronik ortamda bilgi alması durumunda, bu bilgilerin Ba-Bs formlarına dahil edilme zorunluluğunu resmi internet sitesinde yapacağı bir duyuruyla kaldırabilecek.

 

Bu şekilde halihazırda söz konusu formlarla bildirilen bazı bilgilerin de mükellefler tarafından bildirilmesine gerek kalmayacak.

 

Tebliğ, takip eden bildirim dönemine ilişkin verilecek bildirim formlarına uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.

BAKAN NEBATİ: YÜKÜMLÜLÜKLERİ KALDIRDIK

Hazine ve Maliye Bakanı  Nureddin Nebati 1,6 milyon mükelleften 1,5 milyonunun artık bu formları vermeyeceğini belirterek, "Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Tebliğ ile tüm alış veya satışları 5 bin TL’nin altında olan ya da alış veya satışlarını e-Belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin Ba-Bs formu verme yükümlülüklerini kaldırdık" açıklamasında bulundu.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Tebliğ ile tüm alış veya satışları 5 bin TL’nin altında olan ya da alış veya satışlarını e-Belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin Ba-Bs formu verme yükümlülüklerini kaldırdık.

 

Bu düzenleme ile her ay Ba-Bs formu veren 1,6 milyon mükellefimizden 1,5 milyonu artık bu formları vermeyecek.

 

Bakanlık olarak mükelleflerimizin ve mali müşavirlerimizin iş yükünü azaltan uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Ba/Bs Formu Nedir?

Vergi dairesine beyan edilen bir bildirim formu olarak adlandırılan Ba/Bs formu, bilanço esasına göre defter tutan kişilerin; kişi ya da kurumların 5.000 TL ve üstünde olan faturalarına karşılık olarak düzenlediği formlar anlamına geliyor.

 

Hizmet alımlarını bildiren Ba formu, Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu’nun ve hizmet satışlarını bildiren Bs formu ise Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu’nun kısa adı olarak biliniyor. Özetle, Ba’da bulunan A harfi ‘bildirim alış’tan, Bs’de bulunan S harfi ise ‘bildirim satış’tan geliyor.

 

Bu formları, vergi beyannamesi olarak nitelendirmek yanlış olur. Bundan dolayı da tarh (hesaplanan) veya tahakkuk (gerçekleşen) edilen bir vergi bulunmuyor. Kısacası, Ba/Bs form beyanının ardından herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Hangi Durumda, Hangi form Beyan Edilir?

Bir işletmeden bir ay içerisinde KDV hariç olarak toplam 5.000 TL ve üzeri bir fatura alınırsa, bu Ba formu ile beyan ediliyor. Bir işletmeye bir ay içerisinde KDV eklenmeden toplam 5.000 TL ve üzeri fatura kesilirse, bunun da Bs formu ile beyan edilmesi gerekiyor.

BA/BS Formu Nasıl Düzenlenir?

Ba/Bs formlarının düzenlenebilmesi için bilgisayarınıza, GİB’in e-Beyanname sitesinde bulunan ilgili sayfadan kurulumunu öğrenebileceğiniz Beyanname Düzenleme Programı’nı indirmeniz gerekiyor.

 

Formlara, ilgili işletmeyle yapılan ticarete ait KDV eklenmeden toplam ve fatura adetleri yazılmalı. Bu işletmeden alınan ya da bu işletmeye kesilen faturanın ise KDV’siz olarak toplam 5.000 TL olması gerektiğini de belirtelim. 5.000 TL’nin altında olan faturalar için beyan yapılması gerekmiyor. Bunun yanı sıra, beyan edilen toplamların küsurlarının yazılmasına da gerek yok. Bu rakamları aşağıya doğru yuvarlayabilirsiniz. Örneğin, 19.550,15 TL’lik bir toplamı 19,550 TL olarak yazabilirsiniz.

 

Eğer, Ba/Bs formlarının beyanı için belirtilen kanuni süreyi aşarsanız 1.600 TL özel usulsüzlük cezası ödemeniz gerektiğini de unutmayın!

 

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kimler Ba/Bs Formu Verir?

Ba/Bs formalarını, bütün Anonim ve Limited şirketleri aylık olarak beyan etmek zorunda olup, şahıs şirketlerinin böyle bir zorunluluğu bulunmuyor. Eğer ki şahıs şirketleri belli bir büyüklüğün üzerindeyse ve muhasebesi bilanço usulüne göre tutuluyorsa, ancak o zaman Ba/Bs formlarını beyan ediyor.

Hangi Belgeler Ba/Bs Formları ile Beyan Edilir?

Ba/Bs formları ile beyan edilmesi gereken belli başlı belgeler bulunuyor. Bu belgeleri aşağıda görebilirsiniz.

5.000 TL ve üstü bütün mal ve hizmet faturaları

Yurt dışına kesilen faturalar

İade faturaları

Kur farkı faturaları

Serbest meslek makbuzları

Gider pusulası

Yolcu biletleri

 

medya.com.tr