'SİBERGÖZ-44' Operasyonlarında 107 Şüpheli Yakalandı
Haber Kategorisi: Asayiş

'SİBERGÖZ-44' Operasyonlarında 107 Şüpheli Yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde düzenlenen “SİBERGÖZ-44” operasyonlarında 45 farklı paravan şirket kuran ve hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olan şahıslara yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 107 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

 

Detaylar ve Operasyonun Kapsamı

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile birlikte, İl Emniyet Müdürlükleri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince yürütülen operasyonlar İstanbul ve Kocaeli merkezli olarak Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir illerinde gerçekleştirildi.

İstanbul Operasyonları

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, "Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma" suçlarına yönelik operasyonlar düzenledi. İstanbul, Ankara, Aydın, Kocaeli, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon'da gerçekleştirilen bu operasyonlarda:

  • Sosyal medya platformları üzerinden "Forex Yatırım, Yüksek Kazanç" adı altında paylaşımlar yaparak vatandaşları kandıran ve "Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financial" isimli mobil uygulamaları indirterek 10 müştekiden yaklaşık 5 milyon TL haksız kazanç sağlayan 96 şüpheli yakalandı.
  • Ayrıca 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olduğu tespit edilen bu şüpheliler de gözaltına alındı.

Kocaeli Operasyonları

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, "Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması" suçlarına yönelik Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir'de operasyonlar gerçekleştirdi:

  • Bir e-ticaret sitesi üzerinden "Forklift, Çekme Karavan" gibi ilanlar vererek vatandaşlardan "Ürün Bedeli, Kapora Bedeli" adı altında para talep edip 12 müştekiden haksız kazanç sağladığı tespit edilen 11 şüpheli yakalandı.

Ele Geçirilenler

Operasyonlar sonucu:

  • 4 adet ruhsatsız tabanca,
  • Çok miktarda döviz ve Türk Lirası,
  • Çok sayıda dijital materyale el konuldu.

İçişleri Bakanı'ndan Açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren polisleri ve MASAK'ı tebrik ederek, "Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların ensesindeyiz. Siber devriyelerimiz 7/24 görevinin başında. Siber suçlar ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek" dedi. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi ve MASAK'ı tebrik ederek, "Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" ifadelerini kullandı.

Bu operasyon, siber suçlarla mücadelede devletin kararlılığını ve siber güvenlik alanında yapılan çalışmaların etkinliğini bir kez daha gözler önüne serdi.