” Vip salon için kurban etmeyin ! “

0
287

Gaziantep Gar Binası içerisinde bulunan Tarihi Gar Restoran, VİP Salon yapımı için kapatılıyor. STK’ların, kentin önde gelen isimlerinin, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in de ses yükselttiği Gar Restoranın 15 gün içerisinde boşaltılması için işletme sahiplerine yazı gönderildi.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında çalışmaların devam ettiği Gaziantep Gar Binası’nda bulunan Gar Restoran, VİP Salonu yapılmak üzere kapatılıyor. Kentte yoğun tepkilere neden olan karar sonrası, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü Gar Restorantı işletmecisine işletmenin 15 gün içerisinde boşaltılması için yazı gönderdi.

RESTORASYON İÇİN İHALE YAPILDI!
Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü Gar Restorantı işletmecisine, 190 bin metrekarelik alanın 15 gün içinde boş şekilde teslim edilmesi konusunda yazı gönderdi. Söz konusu yazıda ““Gaziantep Gar binamızın 190 bin metrekarelik bölümünde lokanta işletmeciliği yapmaktasınız. Söz konusu alanın tahliye edilmesi için tarafınıza gerekli tebligatlar yapılmış olup, hakkınızda tahliye davası açılmıştır. Kullanımızda bulunan taşınmazın restorasyonu için 24.09.2021 tarihinde ihale yapılmış olup, önümüzdeki günlerde Restorasyon işini alan yüklenici firmaya yer teslimi yapılacaktır. Bu nedenle kiranızda bulunan 190 bin metrekarelik alanın yazımızın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün içinde taşınmazımızı tahliye ederek Gar Müdürlüğü’ne boş bir şekilde teslim etmenizi önemli rica ederiz” denildi. Gar Restoran’ın kapatılması kararına kentten itirazlar yükseldi.

“VİP SALON UĞRUNA YOK EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, “Şehirlerin bazı sembol hafızları vardır Gaziantep Gar Restoran da Gaziantep’in hafızası sayılabilecek mekanlardan birisidir. Şehrin talebine kulak tıkayarak, VIP salon yapmak için bu mekanın yok edilmesi kabul edilemezdir. Şehirlerle ilgili kararları şehirle uzlaşarak almak gerekir” ifadelerini kullandı.

GÜZELBEY: HAKKIMDAN FERAGAT EDİYORUM
Gar Restoranın kapatılmasına ilişkin karara ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı eski Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Gaziantep’de mazisi 61 yıllık olan Gar Restorant’ın VİP salonu uğruna kapatılması, Gastronomi Şehrine yakışmaz. VİP yolcu olarak ben hakkımdan feragat ediyorum. Diğer VİP hakkına sahip arkadaşlara da, buradan çağrıda bulunuyorum. “VİP salon uğruna tarihi mekana gelin kıymayalım” ifadelerini kullanmıştı.

“ŞEHRİN SESİNİ DİNLEMİYORLAR”
Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Beyhan Külekçi, “Kapatıyorlar, şehrin sesini dinlemiyorlar! Hafızanın silinmesine 15 gün süre veriyorlar. Tarihi Gar Restoran gitti, hep beraber seyrettik” ifadelerini kullandı.

“VİP SALON İÇİN KAPATMAYIN!”
Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, “Yapmayın etmeyin, Gaziantep’in tarihi Gar Restoranını kapatmayın VİP salon için” dedi.

“SİZ DE HİÇ Mİ VİCDAN YOK?
Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Hasan Şencan, “Gaziantep’in tarihi yeri olan Gar Restoran resmen hafızalardan siliniyor.Eski AKP’li B. Belediye Başkanı bile bu yıkıma tepki gösterirken yine ben yaptım oldu bitti mantığı bir şehrin simgesini yıkıyor. Tarihe düşman, anılara düşman, güzelliği düşmansınız. Hiç mi vicdan yok siz de?” diye sordu.

“SAHİP ÇIKMALIYIZ”
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Gastronominin başkenti dediğimiz Gazi şehrimizde tarihi, butik, 13 Masası, 10 Çalışanı bulunan, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin‘in takdim ettiği “FISTIK GİBİ” sertifikası olan bir İşletmeye Gaziantepliler olarak hepimiz sahip çıkmalıyız” dedi.

“GAR RESTORAN, KENTİN HAFIZALARINDAN BİRİSİDİR”
Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Tezel, “Her kentin kendine has kent kimliği ve kent hafızası vardır. Gaziantep Gar Restoran da bunlardan birisidir. Bizler bu değerlere sahip çıkmak için gür sesle söylüyor, yazıyor ve mücadele ediyoruz. Bizleri ne zaman duyacaksınız ve okuyacaksınız?” dedi.

“GAR RESTORAN KORUNMALI”
DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Av. Ertuğrul Kaya, “Gar Restoranı Gaziantep ile bütünleşmiş kentin sembol yapılarından biri olarak görüyoruz. Gaziantep şehir hayatında önemli bir yer tutmuş, kent kültürü içinde özel bir yeri olan bu restoranın korunması gerektiğini düşünüyoruz. Gaziantep son yıllarda kendine ait pek çok değeri maalesef kaybetti. Gaziantep artık eski Gaziantep değil. Bu değişim sürecinde en azından kent tarihine değer katan sembollerin korunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here