Van Bahçesaray’da Minibüsün Üzerine Çığ Düştü

0
1023

Van’ın Bahçesaray ilçesinde minibüsün üzerine çığ düştü. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, 7 kişinin kurtarılıp hastaneye sevk edildiğini açıkladı. Vali Bilmez, “Çığ altında 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı” dedi. Çığ altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

Olay, saat 17.00 sıralarında Van- Bahçesaray karayolu üzerinde meydana geldi. Bahçesaray’a 25 kilometre mesafedeki 3 bin rakımlı Karabet geçidinde iş makinesi operatörü Bahattin Karagülle, karayolunda yol açma çalışmaları için küreme yaparken, çığ düştü. 

İş makinesi kısmen kar altında kalırken, arkasında bulunan minibüs ise yamaçtan kopan tonlarca kar kütlesi ile birlikte yaklaşık 40 metre yükseklikten devrilerek, karın altında kayboldu.

Çığ felaketinden kısmen kar altında kalan iş makinesinden kendi imkanları ile kurtulan operatörü Bahattin Karagülle, hemen yetkililere haber verdi. Karagülle ihbarında kendisinin kurtulduğunu ancak arkasında bulunan yolcu dolu minibüsün ise çığ ile birlikte sürüklenerek kar yığınları altında kaldığını söyledi. İhbar üzerine bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, Karayolları ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Arama- kurtarma ekipleri çığ felaketinin yaşandığı bölgeye gitmek üzere seferber olurken, olaydan haberdar olan çevredeki köylüler de olay yerine gitti.

Van Valisi Bilmez, “Çığ altında kalan minibüste 10-15 kişi bulunduğunu tahmin ediyoruz. 7 kişi kurtarıldı. Çığ altında 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Ekiplerin arama çalışmaları sürüyor” dedi.

Bilmez ayrıca, “Kurtarma çalışmalarında ilk etapta operatör kurtarıldı hastaneye kaldırıldı. Ardından bir süre minibüs arandı ve yeri tespit edildi. 5 kişi sağ kurtarıldı, sonra 4 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Daha sonraki çalışmalarda 2 vatandaşımız daha yaralı kurtarıldı ancak biri müdahalelere rağmen olay yerinde hayatını kaybetti. Şu anda 5 vatandaşımız vefat etti, operatörle birlikte sağ kurtarılan 7 yaralımız var. 2 kişinin daha çığ altında olabileceğini değerlendiriyoruz. Bölgede çalışmalar devam ediyor.” dedi.

onedio.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here