Tüm sektörlerde maliyetler arttı, gelirler düştü!

0
252

Koronavirüs sebebiyle ekonomik anlamda büyük zorluklar yaşadıklarını belirten Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, “Yeme-içme ve hizmet sektörü başta olmak üzere tüm sektörler bu süreçten oldukça olumsuz şekilde etkilendi. Maliyetlerimiz arttı, gelirlerimiz düştü. Bizler sektörün önde gelenleri olarak yaşanan problemleri Odamıza ve Yönetim Kurulumuza iletiyor, çözüm önerilerini sunuyoruz” dedi. Başkan Tuncay Yıldırım ise, “17 günlük tam kapanmanın ardından açıklanan destek paketini memnuniyetle karşılamakla birlikte yetersiz olduğunu da ifade etmeliyim. Aylardır çalışmayan ya da ciro kaybı yaşayan ama sabit giderleri işlemeye devam eden işletmeler için 3 bin TL’nin, 5 bin TL’nin yeterli olması elbette beklenemez” dedi. 

DESTEKLENMELİ

Başkan Yıldırım normalleşme sürecinde devletin işletmeleri desteklemesi gerektiğini belirterek, desteklerin ciro kaybı esasına göre olması gerektiğinin altını çizdi.   GTO olarak gündeme taşıdığımız matrah artırımını da içeren kanun teklifinin meclise sunulduğunu hatırlatan Başkan Tuncay Yıldırım, reel sektörün hibe yanında farklı argümanlarla da desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

RAPOR SUNDUK

Yıldırım, “GTO olarak işletmelerimizin matrah ve vergi artırımı, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi farklı argümanlarla da desteğe ihtiyacımız olduğunu defalarca dile getirdik. Şimdi, “Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi” ile bu konular meclise sunuldu. Teklifin kapsamında; Kesinleşmiş Alacakların Yeniden Yapılandırılması, İhtilaflı Alacakların Tasfiyesi, Matrah ve Vergi Artırımı, İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi, Şirket aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi düzenlemeleri yer alıyor. Bu yasal düzenleme işletmelerimiz için oldukça önemli bir çalışmadır. Böylece pandeminin yarattığı ekonomik ve mali zorluklar nispeten giderilebilir. Aynı zamanda da kamu ile yükümlü vatandaşlar arasında gönüllü bir uyum sağlanabilir. Kanun teklifi ile ilgili görüşlerimizi, amaca uygun olmayan bazı hususları da içeren raporumuzu pazartesi günü Ankara ziyaretimizde yeni Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a Gaziantep heyeti olarak yaptığımız hayırlı olsun ziyaretinde de ilettik.”

gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here