“Şüpheli hasta otobüsle evine yollanıyor, virüs kendi haline bırakıldı”

0
735
Fotoğraf ; t24r.com.tr

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, vakalardaki artışa ilişkin, “Hasta bize geliyor, test yaptırıyor. Test 2 veya 3 günde çıkıyor. ‘Git evine izole ol’ diyoruz. Otobüsle, metro ile gelen hasta kesin tanı konulmadığı için rahat hareket ederek evine gidiyor. Hastalık bu şekilde bir türlü önlenemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve yoğun bakım tedavisi sonrası iyileşen Akademik Solunum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, son günlerde artan vakaların nedenlerini açıkladı.

Önlem alınmamasına isyan eden ve artışın en önemli nedeninin teşhis konulan hastayı kontrol edememek olduğunu belirten Prof. Dr. Tutluoğlu, “Hasta bize geliyor, test yaptırıyor. Test 2 veya 3 günde çıkıyor. ‘Git evine izole ol’ diyoruz. Otobüsle, metro ile gelen hasta kesin tanı konulmadığı için rahat hareket ederek evine gidiyor. Sonuç pozitif çıkınca, ‘Sen evinde kendini 14 gün izole et’ diyoruz. Kendi haline bıraktığımız hasta ayaklarıyla virüsü yayıyor. Hastalık bu şekilde yayılıyor ve bir türlü önlenemiyor” ifadelerini kullandı.

“TEŞHİS KONULAN HASTA 14 GÜN KARANTİNAYA ALINMALI”

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, salgının yayılmaması için koronavirüs hastasını dışarı bırakmamak ve kontrollü olarak izole etmek gerektiğini ifade eden Tutluoğlu, “Teşhis koyduğumuz hastayı anında araç veya ambulanslarla sokağa bırakmak yerine yurt veya otellerde 14 gün karantinaya alabiliriz” diye konuştu.

“BİLİM KURULU BURUKLUK YAŞIYOR”

Bilim Kurulu’nda görev yapan kişilerle zaman zaman görüştüğünü belirten Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, “Artışın ikinci nedeni Bilim Kurulu üyelerinin burukluk yaşaması. Bakanlık, Bilim Kurulu’nın verdiği mesajları ve kararları artık tam uygulamıyor. Bilim Kurulu bu konudan memnun değil” diyerek salgının kendi haline bırakıldığını ve sistemin üzerine yıkıldığı yönde hava sezdiğini belirtti.

“TEST İÇİN 5 SAAT SIRA BEKLİYORLAR”

Koronavirüs hastalarının artması nedeniyle hastanelerde de sıkıntı olduğunu dile getiren Tutluoğlu, şöyle devam etti:

“Hastaneler her hastayı kabul etmiyor. Test yaptırmak isteyen hasta ise pandemi hastanesine gidiyor ve 5 saat sıra bekliyor. Beklerken kurallara uyulmuyor ve diğer hastalara virüsü bulaştırma ihtimali yüksek oluyor. Maalesef ekonomik kaygılar nedeniyle atılan adımların sonucunda bu rakamlara ulaştık.”

dokuz8haber.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here