Şiddet olaylarında Gaziantep’te korkutan artış !

0
2386

Son yıllarda Gaziantep’te şiddet olayları giderek artıyor. Şiddet olaylarına ilişkin yapılan araştırmalarda Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz gün 75 Yıl Mahallesi’nde komşular arasında yaşanan park kavgası kanlı bitti. Yaşanan olayda üç kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Yaşanan olay ile birlikte bir hafta içerisinde meydana gelen silahlı kavgalarda yaşamını yitiren kişi sayısı 4’e yükseldi.

Gaziantep’te şiddet olayları her geçen gün artıyor. Kentte son bir hafta içerisinde meydana gelen iki ayrı şiddet olayında 4 kişi hayatını kaybederken, 6 kişi ise yaralandı. Yaşanan olayların ana başlangıç sebeplerinin yüksek sesle müzik dinleme, park yeri gibi küçük konular olması, şiddetin geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne serdi.

PARK KAVGASINDA 3 KİŞİ ÖLDÜ, 5 KİŞİ YARALANDI

Geçtiğimiz gün meydana gelen olayda, 75. Yıl Mahallesi, 25 No’lu Sokak üzerinde iki komşu arasında, araç parkı yüzünden çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Av tüfeği ve tabancanın kullanıldığı kavgada, ilk belirlemelere göre 3 kişi ölürken, 5 kişi yaralandı.

YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEME KAVGASINDA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ersin Öznişastacı eşi ve iki çocuğunu alarak parka oturmak için gitti. Müzik sesinden rahatsız olan komşuları Ahmet Çetinkaya, parkta Ersin Öznişastacı’nın yanına gelerek sözlü tartışmaya başladı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Ahmet Çetinkaya evden getirdiği tabanca ile çifte ateş etti. Ersin Öznişastacı ve eşi Aynur Öznişastacı tabancadan çıkan kurşunlarla yaralandı. Yaralanan çift Dr. Ersin Arslan Devlet hastanesine kaldırıldı. Ersin Öznişastacı doktorların tüm müdahalelerine kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

ŞİDDET OLAYLARINDA 11.SIRADAYIZ

Art arda yaşanan kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, sağlıkta şiddet olayları ile gündemde olan Gaziantep, Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu’nda Türkiye genelinde en fazla şiddet olayının yaşandığı 11.il olarak yer aldı.

GAZİANTEP’TE 116 ŞİDDET OLAYI YAŞANDI

Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu’nda Gaziantep’e ilişkin şu ifadelere yer verildi. Raporda, “Güneydoğu Anadolu bölgesi bu yıl artış sıralamasında altıncı sırada. Dokuz ili kapsayan bölgede tabii ki suç istatistikleri bakımından Gaziantep lider. Arazi meseleleri yüzünden resmen aile çatışmalarının yaşandığı Urfa ise peşinde… Gaziantep’te 116 olayın basına yansıması dikkat çekerken Urfa’da 92 olay basına yansımış bulunuyor. Gaziantep’teki olaylarda 97 kişi ölürken 98 kişi de yaralandı, Urfa’daki olaylarda 75 kişi ölürken 235 kişi yaralandı. Bu 2 ili sırasıyla 65 olayla Diyarbakır, 28 olayla Adıyaman, 23 olayla Batman, 22 olayla Mardin, 7 olayla Kilis ve 4 olayla Siirt izliyor” denildi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here