Sağlık Bakanlığı’ndan yeni genelge; Hastanelere aşı odası kurulacak!

0
378

Koronavirüs Salgını ile mücadele kapsamında Çin’den getirilen aşıların vatandaşlara nasıl uygulanacağı konusu merak konusu olmuştu. Sağlık Bakanlığı tarafından 81 İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazı ile aşıların nasıl uygulanacağı konusu netlik kazandı. Türkiye genelinde bulunan hastanelerde yatak sayısına göre aşı uygulama odaları oluşturulacak. Aşı yaptırmak isteyen vatandaşlar ise hastanelere randevu alarak gidecekler.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce “Hastanelerde Aşı Uygulama Odası Oluşturulması Hakkında” resmi yazı, 81 İl Sağlık müdürlüğüne gönderildi.

Resmi yazıda, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda belirlenen hedef gruplara yönelik Kovid-19 aşılamalarının yapılacağı birinci basamak sağlık kuruluşlarıyla birlikte hastanelerde de aşı uygulaması gerçekleştirilmesi planlandığından, hastanelerde belirlenen tedbirlerin alınması ve aşı uygulamalarının Bakanlık tarafından hazırlanan aşı uygulama rehberi ve belirtilen esaslar doğrultusunda yapılması gerektiğine işaret edildi. Yazıda, belirlenen hususların illerde bulunan kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastanelere tebliğ edilmesi, yapılan hazırlıkların ve aşı uygulamalarının İl Sağlık müdürlüklerince yerinde incelenmesi gerektiği kaydedildi.

HASTANELERE AŞI UYGULAMA ODASI KURULACAK

Resmi yazının ekinde, “Hastanelerde Kovid-19 aşı uygulamalarıyla ilgili tedbirler ve uygulama esasları” yer aldı. Buna göre, alınacak tedbirler kapsamında, kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde aşı yapılması için “Aşı Uygulama Odası” belirlenecek. Aşı uygulama odası, poliklinik oda standartlarını karşılayacak.

Sağlık kuruluşu yöneticileri tarafından aşı uygulama oda sayısı, sağlık kuruluşuna müracaat edecek kişi sayısına göre artırılarak oda önünde bekleme ya da yığılmalar önlenecek.

AŞI ODALARI YATAK SAYISINA GÖRE BELİRLENECEK

Hastane yatak sayısına göre asgari aşı uygulama oda sayıları belirlendi. Buna göre, yatak sayısı 50 ve altındaki hastanelerde 5, yatak sayısı 51-199 olan hastanelerde 10, yatak sayısı 200-399 olan hastanelerde 15, yatak sayısı 400-999 olan hastanelerde 20, yatak sayısı 1000 ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası bulunacak. Her 10 aşı uygulama odasına 1 sorumlu hekim olacak şekilde görevlendirme yapılacak. Aşı uygulama oda sayısı 10’dan az olan hastanelerde en az 1 hekimin görevlendirilmesi zorunlu tutulacak.

VATANDAŞLAR RANDEVU ALACAK

Aşı uygulaması için hastanelere başvuran vatandaşlara hizmet sunumunda, sosyal mesafeye önem verilecek. Aşı uygulaması yapılacak genel alanlarda, asansörlerde, servis ve polikliniklerde sosyal mesafe kuralına uygun geçiş işaretlemeleri yapılarak mesafenin korunması sağlanacak ve kalabalıklaşma önlenecek.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here