Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili tarih verdi

0
1019

“Sağlık Bakanı Koca: Bu yıl 2.3 milyon grip aşısı alındığını ve 600 bin kişiye yapıldığını belirterek, ilk etapta Türkiye’ye verilebilecek koronavirüs aşısının 1 milyon olduğunu söyledi.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip aşısı ve Türkiye’ye gelecek koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu yıl 2.3 milyon grip aşısı alındığını ve bugüne kadar 600 bin kişiye aşı yapıldığını ifade eden Bakan Koca, “Pfizer (aşı) ile ilgili Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var” dedi.

Koca, 29 Temmuz’dan bu yana ağır hasta sayısının ve vefat sayısının 8 kat arttığını söyledi

Bakan Koca’nın açıklamaları şu şekilde: 

Türkiye’nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye yaptık grip aşısı.

Pfizer (aşı) ile ilgili Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var.

Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz. Ocak ayında da böyle olacak bu sayı 2 katına çıkabilir bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak. Yerli aşımızın devreye girmesi Nisan ayı şeklinde olur.

VEFAT EDEN SAYISI 8 KAT ARTTI

29 Temmuz’dan bu yana ağır hasta sayımız 8 kat arttı, vefat eden sayısı 8 kart arttı. Evde semptomu olmayanın sayısı mı sizin için önemli.

Önümüzdeki günlerde, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz.

memohaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here