Patron geri adım attı, işçiler kazandı

0
318

Gaziantep’te haksız yere kod 46 (işçinin hırsızlık yapması ve işverenin meslek sırlarını deşifre etmesi) bahanesiyle işlerine son verilen Angel Halı Fabrikası işçileri direnişi kazandı. Yılmadan, kararlılıkla  mücadelesini yürüten emekçiler, fabrika yönetimine geri adım attırıp gasp edilen tüm haklarını geri kazandı.

Gaziantep’te Angel Halı İplik Fabrikası’ndaki 63 işçi skandal kod 46 ile işte çıkarılmıştı. İşçiler direnişe geçerek tazminatsız olarak atıldıkları işyerinden haklarını istedi. Tüm tehditlere rağmen duruşlarından ödün vermeyen emekçiler, direnişlerini  gasp edilen edilen tüm haklarını geri alarak kazandı. Ülkedeki tüm işçi hareketlerine örnek olacak bir duruş sergileyen işçiler, sendikalaşmanın ne denli önemli bir eylem olduğunu gözler önüne serdi.

İŞÇİLER TEHDİT EDİLDİ

Angel Halı Fabrikası’ndaki işçileri patronları tarafından aylıkları vermemekle, süründürmekle tehdit edildiğini söyleyen  DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Gaziantep Başpınar OSB’de üretim yapan Angel Halı Fabrikası yönetimi, Nisan ayı sonunda işçilere telefonla içeri giremeyeceklerini söylemişti. İşyerinde, elden para vermeden, zorunlu pazar mesasine, sigara ve çay molasının kaldırılmasından, işçiler üzerindeki baskılara kadar pek çok sorun yaşanıyordu. İşçiler, yaşanan haksızlıklara ses çıkarmadıkça yeni haksızlıklarla karşılaştıklarını, her geçen gün çalışma şartlarının kötüleştiğini söyleyerek telefonlarını teslim etmemişti. İşçiler, telefonlarını vermedikleri için fabrikaya alınmamış, devam eden günlerde işyerine gelmeleri için servis bile gönderilmemişti. 63 işçi kendi imkanıyla fabrika önüne gelmesine ve işe girmek istemesine rağmen içeri alınmamış bir de üstüne hırsızlıkla suçlanarak Kod 46 ile tazminatsız şekilde işten atılmıştı. İşçilere atılan bu iftira patrona yetmemiş olacak ki işçileri bir de yasa dışı grev yapmaktan suçlayarak işten atmıştı. Patron bununla da yetinmemiş, işçileri süründürmekle, rezil etmekle, içeride kalan aylıklarını da vermemekle tehdit etmişti” dedi.

PATRON GERİ ADIM ATTI, TÜM HAKLAR KAZANILDI

Angel Halı Fabrikası’ndaki işçileri direnişinin yönetime geri adım attırdığını belirten Türkmen, “Bu noktada sendikamızla birlikte hareket etmeye karar veren işçiler, sendikamızın desteği  ile fabrika önünde direniş başlattı. Angel Halı işçileri, tıpkı sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atılan Yasin Kaplan ve Güven Boya işçileri gibi, haftalarca fabrika önünde bekledi, işyeri girişine pankart astı, SGK ve İŞKUR önünde eylemler yaptı. Direniş yerel ve ulusal basında, sosyal medyada geniş yer buldu. Sendikamızın öncülüğünde işçilerin verdiği mücadele ve kararlı duruşu sayesinde, patrona geri adım artırıldı ve direniş işçiler lehine kazanımla sonuçlandı. Başta işçilere hiçbir hakkını vermeyeceğini, süründüreceğini, hatta işçilere tazminat davası açacağını söyleyerek tehditler savuran patron, gelinen noktada, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeyi, arabulucu ve avukat masraflarını karşılamayı, 46 numaralı kodu iptal etmeyi kabul etti.  Angel Halı işçileri ayrıca işsizlik ödeneğinden de(geriye dönük hakları dahil) yararlanacaklar. Sendikamızın öncülüğünde işçilerin direnişi ve kararlı mücadelesi sonuç verdi ve patrona geri adım attırdı” diye konuştu.

TEK YOL SENDİKA ÇATISI ALTINDA BİRLEŞMEK

İşçilerin haklarının ileri ve kalıcı olabilmesi için tek çarenin sendika çatısı altında birleşmek olduğuna vurgu yapan Türkmen, “Bu direniş ve direnişin sonuçları Antep’te ne ilk ne son olacak. İşçi sınıfı, Ünaldı’dan 2012 Başpınar grevine, Yasin Kaplan ve Güven Boya Direnişine kadar pek çok grev, direniş, eylem yaptı. Her direnişin her grevin farklı kazanımları ve sonuçları olsa da, hiçbirinin etkisi yürütüldüğü işyerinde kalmadı ve işçilerin geneline yansıdı. Ünaldı Direnişiyle Antep işçilerinin ücretlerinde büyük bir sıçrama yaşandı, işçiler sigorta haklarını kazandı. Sonraki nesiller on yıllarca Ünaldı Direnişinin nimetlerinden yararlandı. 2012 greviyle, grev yapılmayan fabriklardaki işçiler bile ikramiye ve zam kazandı. Yasin Kaplan ve Güven Boya direnişleriyle Başpınar genelinde Kod 29 ile işten atmalar azaldı, işçiler işten atıldıkları zaman boynunu eğip kaderine razı olmaması gerektiğini, nasıl bir mücadele ve nasıl bir sendikal örgütlülük olması gerektiğini öğrendi. Ancak hepsinin ortak kazanımı ve belki de en önemli kazanımı, işçilerin birlik olduğu zaman her şeyi başarabileceğini göstermesi. İşçiler sendikalı ya da sendikasız birlik olduğunda ve kararlı durduğunda, patronların karşılarında ne kadar güçsüz olduğunu görüyorlar. İşçiler sendikalı ya da sendikasız, yaptıkları grev ve direnişlerle sayısız kazanım elde ediyorlar. Ancak birliğin ve bu birliğin elde ettirdiği kazanımların daha ileri ve kalıcı olabilmesinin tek bir yolu var o da sendika çatısı altında birleşmek” şeklinde konuştu.

BİRLİK OLALIM

İşçilerin kaderlerinin patronların eline bırakmaması gerektiğinin altını çizen Türkmen, Sorunlar yalnız Güven Boya’da, Yasin Kaplan’da  ya da Angel Halı’da yaşanmıyor. Başpınar’ın genelinde işçiler yoğun bir baskı ve sömürü mekanizmasıyla karşı karşıya. Bu baskı ve sömürüye verilecek cevap da ne kadar örgütlü olursa o kadar güçlü olacak. Angel Halı işçilerinin uğradığı haksızlığa uğramamak için, elde edilen kazanımları korumak ve bunlara sahip çıkmak için Başpınar işçilerine bir kez daha sendikalı olma çağrısı yapıyoruz. Kaderimizi patronların iki dudağı arasına bırakmayalım. Ücretlerden mesai farklarına, sosyal haklardan ikramiyelere ve iş güvencemize kadar daha pek çok şeye, bizi ilgilendiren her konuda söz hakkına sahip olalım. Haklarımıza ve hayatımıza sahip çıkmak için birlik olalım, sendikalı olalım” dedi.

Ne olmuştu ?

Geçtiğimiz günlerde kod 29 ile ilgili sorunlardan dolayı SGK bu kodu ayrıştırarak yeni bir düzenlemeye gitmişti. Kod 29’un farklı türevlere ayrılması ise işçilerin mağduriyetini gidermedi. Gaziantep’te Angel Halı fabrikasındaki işçiler fabrika girişinde telefonlarını teslim etmek istemeyince içeriye alınmadı. Duruma tepki gösteren emekçiler fabrika önün beklemeye başladı.  Duruma direnen 63 işçi kod 46  (işçinin hırsızlık yapması ve işverenin meslek sırlarını deşifre etmesi) bahanesiyle tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmıştı.

devhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here