Pandemi, Gaziantep’teki yatırımları etkiledi…

0
1338

Dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs Pandemisi, kentte devam eden yatırımları da etkiledi. 2020 yılında tamamlanması beklenen Şehir Hastanesi ve Havalimanı Yeni Terminal Binası gibi yatırımlar, 2021 yılında tamamlanacak. 2021 Şubat ayında tamamlanması beklenen Millet Bahçesi Projesi’nde yürütülen çalışmaların da verilen sürede tamamlanamayacağı öngörülüyor.

Mart ayında ülkemize gelen Koronavirüs Pandemisi, sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkiledi. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte etkisi daha da artan salgına karşı alınan tedbirler artırılıyor.  Ekonomik sıkıntılara neden olan pandeminin, Gaziantep’te devam eden yatırımları da etkilediği görüldü. 2020 yılında tamamlanması beklenen Şehir Hastanesi ve Havalimanı Yeni Terminal Binası gibi yatırımlar, 2021 yılında tamamlanacak. 2021 Şubat ayında tamamlanması beklenen Millet Bahçesi Projesi’nde yürütülen çalışmaların bu süreçte sekteye uğradığı görüldü.

YILAN HİKÂYESİNE DÖNÜŞTÜ…

Yapımına 2013 yılında başlanan Gaziantep Şehir Hastanesi çalışmaları, aradan geçen 7 yılda tamamlanamadı. Şehir Hastanesi’nin 2018 yılında tamamlanacağı ön görülmüştü ancak arada geçen sürede birçok kentte şehir hastaneleri faaliyete geçmesine rağmen Gaziantep Şehir Hastanesi’nde durum öyle olmadı. Daha önce 2020 yılında tamamlanacağı ifade edilen Şehir Hastanesi’nin 2021 yılında tamamlanarak, hizmete açılacağı ifade ediliyor.

29 EKİM’DE TAMAMLANACAKTI!

Gaziantep’in bitirilemeyen bir diğer projesi de Havalimanı yeni Terminal binası oldu. Geçtiğimiz yıl, inşaat alanında incelemelerde bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, açılışın 29 Ekim 2020’de gerçekleşeceğinin sözünü vermişti. Ancak, terminal binası inşaatı da Şehir Hastanesi döndü ve söz verilen tarihte pandemi dönemine rağmen tamamlanamadı.

288 milyon bedelle ihale edilen Gaziantep Havalimanı Terminal Binası ve Apron Yapımı işi, pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. Havalimanı yapım işinin Mart 2021 tarihinde tamamlanacağı öğrenildi.

MİLLET BAHÇESİ’NDE ÇALIŞMALARIN UZAYACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Gaziantep’te, yıllarca tarihi maçlara ve spor müsabakalarına ev sahipliği yapmasının ardından yıkılan Kamil Ocak Stadyumu ve Kapalı Spor Salonu’nun yerine yapımına başlanılan Gaziantep Millet Bahçesi çalışmaları devam ediyor. 22 Şubat 2021 tarihinde hizmete açılması beklenen Millet Bahçesi’nde otopark bölümünde çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların yoğunlaştığı otopark bölümünün ardından dükkanlar ve Millet Bahçesi’nin içerisinde çalışmaların devam etmesi bekleniyor. Pandemi döneminde işlerin yavaşladığı Millet Bahçesi’nde, çalışmaların uzayacağı öngörülüyor. Kış aylarının gelmesi ile birlikte Millet Bahçesi’nde çalışmaların yavaşlayacağı ve 2021 yılının ilerleyen dönemlerinde hizmete açılacağı değerlendiriliyor.

PROJEDE YOK YOK

Proje kapsamında 57 bin 485 metrekarelik alana sahip olan millet bahçesinde, 31 bin 506 metrekarelik yeşil alan planlaması çerçevesinde; 676 adet yapraklı ağaç, 385 adet ibreli ağaç, 10 bin 42 adet çalı, 4 bin 624 adet yer örtücü ve sarıcı türü olmak üzere toplamda 15 bin 727 adet ağaç ve çalı bulunacak. Bunun yanı sıra 570 araç kapasiteli otopark, bin 760 metrekarelik alanda da GASMEK ve Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) yer alırken bin 300 metrekarelik alana kütüphane ve millet kıraathanesi yapılacak. Ayrıca toplamda 29 adet olacak 25 ila 90 metrekare arasında çeşitli büyüklüklerde dükkânlar oluşturulacak.

gazeteekspres.com / A.DUMAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here