Özel hastanelerin Kovid-19 hastalarına ücret talebi devam ediyor

0
89

Hastanelerde Korona virüs tedavisi gören hastaların sayısının artması ile birlikte, özel hastanelere yönelik ücret talebi iddiaları da yeniden gündeme gelmeye başladı. Kesilen cezalara rağmen özel hastanelerin halen vatandaşlardan fazla ücret talep ettiği ileri sürüldü.

Pandemi ile mücadele kapsamında özel hastanelerde Covid-19 tedavisi gören vatandaşların tedavi ücretleri SGK tarafından karşılanacağı bildirilmişti. Söz konusu karara rağmen Gaziantep genelinde bulunan özel hastanelerinde Covid-19 tedavisi gören hastalardan yüksek miktarda ücret talep edildiğine dair iddialar gelmiş, Gaziantep Valiliği tarafından yapılan incelemeler sonunda 309 şikayetten 86’sı karara bağlanarak özel hastanelere 1 milyon 542 bin TL ceza kesilmişti. Kesilen cezalara rağmen özel hastanelerin halen vatandaşlardan ücret talep ettiği ileri sürüldü. Korona virüs Pandemisi ile mücadele devam ediyor. 1 Temmuz’da başlayan Normalleşme Sonrası maske, mesafe kurallarına yeterince uyulmaması, hastalığın mutasyona uğrayarak yayılım hızının artırması sonucu Gaziantep başta olmak üzere ülke genelinde vaka sayıları artıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre, vaka sayısı 20 bin, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 278 oldu.

SERVİSLERDE YOĞUNLUK BAŞLADI…
Aşı çalışmalarının da hızlandığı ülke genelinde, halen bir doz aşı yaptırmamış kişi sayısı ise nüfusun önemli bir bölümünü oluşturuyor. Aşısız kişileri daha fazla etkileyen ve öldüren salgın nedeniyle Gaziantep’te de Covid-19 yoğun bakım ve servislerinde yatan hastaların sayısı da her geçen gün artıyor.

“4 GÜNLÜK TEDAVİ İÇİN 10 BİN TL ÜCRET ALDILAR”
Hastanelerde Korona virüs tedavisi gören hastaların sayısının artması ile birlikte, özel hastanelere yönelik ücret talebi iddiaları da yeniden gündeme gelmeye başladı. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan bir vatandaş, özel bir hastanede tedavi gören kayınvalidesinin tedavisi için hastanenin kendilerinden 10 bin TL ücret talep ettiğini dile getirdi. Vatandaş açıklamasında, “Gaziantep de özel bir hastane Covid-19, iştahsızlık diye gelen hastaya 4 gün yatış işlemi yaptılar. Peşin peşin 10 bin TL çekimi yaptılar. Bu soygunculuğa kim dur diyecek, kim müdahale edecek?” diye sordu. Vatandaşın Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı etiketleyerek yaptığı paylaşım, özel hastanelerde ücret skandalının sonunun gelmediğinin göstergesi olarak yorumlandı.

VALİ GÜL, HASTANELERİ UYARMIŞTI…
Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden skandal ile ilgili Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda, vatandaşlara ilave ücret talep eden özel hastanelere ödeme yapılmaması ve bu hastaneleri Valiliğe bildirmeleri yönünde uyarılarda bulunmuştu. Özel Hastane temsilcileri ile yapılan görüşmelerde de vatandaşlardan ilave ücret talep edilmemesi noktasında Vali Gül uyarılarını yinelemişti.

309 ŞİKÂYETTEN 86’SI KARARA BAĞLANDI
Tüm uyarılara rağmen kimi özel hastanelerin, vatandaşlardan ilave ücret talepleri devam etmiş, Covid-19 tedavisi için günlük 1000 TL ve üzeri ücretler ödemek durumunda kalmıştı. Vatandaşların sosyal medya hesapları üzerinden ve Gaziantep Valiliğine yaptığı değerlendiren Valilik, harekete geçti. Son günlerde yeniden gündeme gelen iddialar sonrası Gaziantep Valiliği tarafından incelenen 309 şikâyetten 86’sının karara bağlandığı ve 1 milyon 542 bin TL ceza kesildiği açıklanmıştı. Özel hastanelerin söz konusu tutumu ile ilgili Gaziantep Valiliğinin yeni bir inceleme yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

.gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here