Ortadoğu’yu anlamak …

0
2263

Neden anlamak istemiyorsunuz ?
Ortadoğu emperyalistlerin bilek güreşi yaptığı ve de yaptırdığı bir arenadır. Bir yanıyla böyle ,öteki yanıyla yeraltı kaynakları sömürülecek alanlardır..
Bazen stratejik bir mevzidir ..
Bazen bütün bunların hepsidir..
Yani öncelikle emperyalizmi tanımayan, bilmeyen arkadaşlar ,önemli gelişmeleri ondan bağımsız ele alanlar, inanın bazen çok komik yorumlar yapıyorlar . Siyaset biliminin çok uzağına düşmüş ama kendisini işin tam ortasında düşünen arkadaşların düştüğü durum, tam tamına siyasi sefalet,gaflet ve de delalet..

TV tartışmalarından aşırılıp ezberlenen ,üç beş kelimeyle siyasetin anlaşılmayacağını birileri anlatmalı bu arkadaşlara..
“kirvem haklarını aynı böyle yaz” sözleri geldi aklıma Ahmet Arif’in…Halimiz perişan , ama umudumuz tam……
Arkadaşlar ABD dünya genelinde ve orta doğu özelinde bir gerileme yaşıyor.Nüfusu artıyor gelirleri azalıyor, haraç alarak geçinen kabadayı örneğinde oturmuyor çünkü hem herkes uyandı hemde güçlendi.
ABD bunun farkında kendisi genel anlamda güç kaybediyor, çevresindeki ülkeler güç kazanıyor..
Çin’in ne olduğunu, hala idrak edemeyen o kadar saf arkadaş var ki ! onlara söyleyecek söz bulamıyorum..
Rusya’nın İran’ın ,Hindistan ve Pakistan’ın, Venezuella ve diğer Latin Amarika ülkelerinin ABD’ ye karşı tutumunu bilmeden yorum yapınca maalesef gene devekuşu örneğini hatırlamak durumunda kalıyoruz..
ABD; tartışılmaz uzun yıllar dünya liderliğini korudu ama yoruldu, geriledi .Haraçla , sömürüyle beslenmeye alıştığı için üretmedi ,halkıyla zenginlikleri paylaşmadı ve gözünüzde büyüttüğünüz o dev hasta..Trump’un temsil ettiği liberal sermaye çözüm arıyor, bulamadıkları için şahin sermaye trump’u devirmeye çalışıyor..
Büyük başın büyük derdi olurmuş diye bir öz deyişimiz vardır.
ABD’nin durumu şimdi dertlerinden kurtulmak. Savaşla kurtulacağını bilse hemen savaşır. Ama küresel kriz var ve iyileşmesi mümkün değil .. Artık eski kar’ların olmayışı ama buna rağmen giderlerin eskiye oranla daha da artması, makasın daha çok açılmasını da beraberinde getiriyor ..Hiçbir ülkeye gereğinden çok anlam yüklemek doğru değil , tersinden gidersek herhangi bir ülkeyi küçümsemekte ayni hastalıklı bakışın ürünüdür…
Sözün özü ABD dünyayı karşısına aldı. İsrail’in sahada rahatlaması adına haklı haksiz demeden bir yığın iş yaptı ve karşılık bulmadı…

AHMET ATILMIŞ
ahmetatilmis@sirinnar.net
aatilmis@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here