Mülteci sayısında Gaziantep 2.sırada

0
48


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin illere göre dağılım oranlarını duyurdu. Buna göre 2 Milyon 130 bin kişinin yaşadığı Gaziantep’te 462 bin 897 Suriyeli mültecinin bulunduğu açıklandı. Göç İdaresi’nin resmi rakamları, Gaziantep’te yaşayan her 5 kişiden birinin Suriyeli olduğu gerçeğini ortaya koydu. Tespit edilemeyen kaçak göçmenler de hesaba katıldığında durumun vahameti net bir şekilde ortaya çıkıyor

Ülkelerinde çıkan iç savaş ile birlikte Türkiye’de çeşitli kentlere dağılan binlerce Suriyeli mülteci halen ülkelerine dönmedi. Mültecilerin Suriye’ye dönüşü için hükümet projeler yürütse de henüz mülteci nüfusu kontrol edilebilir boyutta değil. 2011 yılından bu yana misafir edilen Suriyeli mültecilerin nüfusuna ilişkin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından resmi açıklama yapıldı. Suriye’ye sınırı ile dikkat çeken ve mültecilerin ilk tercihlerinden olan Gaziantep’te resmi rakamlara göre 462 bin 897 kayıtlı Suriyeli mülteci bulunuyor.

Gaziantep’in yanı sıra Suriyeli mülteci sayısı ile dikkat çeken diğer illerin başında ise İstanbul geliyor. İstanbul’da 542 bin 602, Hatay’da 433 bin 124, Şanlıurfa’da 430 bin 3, Adana’da 256 bin 468, Mersin’de 242 bin 935, Kilis’te 107 bin 214 Suriyeli mülteci bulunuyor. İl nüfusuna göre bakıldığında Kilis, Hatay ve Gaziantep’te Suriyeli mülteci oranı tehlike yaratacak boyutlarda seyrediyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here