Medeniyet Şehri projesi, yargıya taşındı…

0
531

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı arazisinde inşa edilecek olan Medeniyet Şehri Projesi’ne tepkiler dinmiyor. Söz konusu projeye yapılan 217 itiraz, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından ret edilirken, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, Gaziantep Barosu, Gaziantep-Kilis Tabip Odası ve Gaziantep Eczacılar Odası, imar plan değişikliğinin iptal edilmesi istemiyle dava açıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Medeniyet Şehri Projesi, tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kent genelinde STK’lar ve vatandaşlar tarafından 217 itiraz yapılmış ancak bu itiraz Büyükşehir Belediye Meclisinde ret edilmişti. İtirazların ret edilmesinin ardından Gaziantepli STK’lar, imar planının iptali için yargıya başvurdu. TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, Gaziantep Barosu, Gaziantep-Kilis Tabip Odası ve Gaziantep Eczacılar Odası tarafından projeye dava açıldığını açıklayan TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Kocalar, projeden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.


İTİRAZLAR REDDEDİLDİ
Kocalar, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Medeniyetler Şehri Projesi kapsamında, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazide yapılması düşünülen imar değişikliği ile ilgili meslek odaları olarak kaygılarımızı daha önce dile getirmiş ve askeri birliğin şehir dışına taşınmasıyla bu arazinin ağaçlandırılarak Dülükbaba Ormanı ile birleştirilmesi imkanını, yeşil alan yönünden fakir olan kentimiz için tarihi bir fırsat olarak gördüğümüzü açıklamıştık. Ayrıca o bölgede yapılaşmanın başlaması durumunda hemen yanı başındaki Dülükbaba Ormanının geleceğinin de tehlikeye girmesinin söz konusu olacağını belirtmiştik. Bu doğrultuda söz konusu değişikliğe ilişkin itirazlarımızı yazılı olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesine iletmiştik. Birçok somut gerekçeye dayandırdığımız itirazlarımız maalesef Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisinde ret edildi.

“PLAN REVİZYONUNDAN VAZGEÇİLMELİ”
Yargıya başvurduklarını söyleyen Kocalar, “Dün itibariyle Tugay arazisi için gerçekleştirilen imar planı değişikliğinin yürütmesinin durdurularak iptali istemiyle konuyu yargıya taşımış bulunmaktayız. Yargıdan çıkacak kararın kentimizin lehine olacağından en ufak bir kuşkumuz yoktur. Asıl olarak beklentimiz, yargıdan önce Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bu imar planının getireceği olumsuzlukları görerek plan revizyonundan vazgeçmesidir. Bunun için henüz geç değildir. Bizler meslek örgütleri olarak sadece ve sadece kentimizin daha yeşil, daha yaşanılabilir bir kent olması kaygısıyla hareket ettiğimizi bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyor ve kent halkını bu doğrultudaki çabalarımıza destek vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here