Refik ŞAHİN

Refik ŞAHİN

Yazar

Hassas Gaziantepliler Sadece Dizilere Tepki Veriyor

İki gündür sosyal medyada televizyonda yayınlanan bir dizi üzerinden kıyamet kopuyor. “Gaziantep hassasiyeti” tavan yapanlar, dizinin yayından kaldırılması için, özür dilenmesi için büyük bir yaygara kopartmayı ihmal etmiyorlar.

 İki gündür sosyal medyada televizyonda yayınlanan bir dizi üzerinden kıyamet kopuyor. “Gaziantep hassasiyeti” tavan yapanlar, dizinin yayından kaldırılması için, özür dilenmesi için büyük bir yaygara kopartmayı ihmal etmiyorlar.

Evet, Türkiye’de dizi sektörü özellikle ülkemizin doğusu söz konusu olduğunda oryantalizmin dışına bir adım dahi çıkamıyor.

Evet, özelde Gaziantep’in ama genelde doğunun hiçbir değeri doğru bir şekilde yansıtılmıyor.

Evet, Gaziantep’te, Mardin’de ya da Şanlıurfa’da hala herkes konaklarda ya da mağaralarda yaşıyor gibi bir algı sürekli pompalanıyor.

Bu durumun sebebi, dizi yapımcılarının tutan bir formatı sürekli hale getirme çabası, romantizm ya da ülkemiz insanının acıya olan bağımlılığı olabilir. Ya da düpedüz cahil de olabilirler. Değerlendirmeler, kişiye göre değişir.

Peki, asıl öfkelenilmesi gereken şeyin, bir televizyon dizisinin saçma sapan sahneleri olduğunu düşünmek ne kadar akıllıca?

Gaziantep gerçekten kadın haklarının, ya da genel anlamda etiğin temel bir değer olarak dışa vurulduğu bir şehir mi?

Kısa bir araştırma ve karşılaşılan haberlere verilen tepkileri görünce bu sorunun cevabını vermek de bir o kadar kolaylaşıyor.

 Mesela,

Daha dün bir çocuğun ölü bedeni, üzerinde darp izleri bulunan 3 yaşında bir çocuk cesedi bu şehirde bulunan bir evin içindeki derin dondurucuda çıkmadı mı?

IŞİD’in 2018 yılında Gaziantep’te kadınları sattığı köle pazarı haberlerini unuttuk mu?

Sadece 2021 yılında bu şehirde 6 kadın öldürülmedi mi?

Zengin bir ailenin kendini bilmez oğlu arabasıyla, çocuğuyla karşıdan karşıya geçen bir kadına çarparak öldürmedi mi? Hatta serbest kalmadı mı?

Bunun üstüne yine genç bir kızı öldürmekten yargılanmadı mı?

Peki bu haberlere, diziye tepki veren hassas Gazianteplilerden kaçı bir tepki verdi?

Sosyal medyanın nimetlerinden faydalanan herkes en azından yukarıdaki sorunun cevabını çok çabuk bulabilir. Bulamayanlar için de cevabı tahmin edilemeyecek bir soru değil zaten.

Birçok kadının iş yerinde tacize uğradığını bilmeyen de yoktur herhalde.

Sözün kısası, tıpkı ülkemizde olduğu gibi Gaziantep’te de etik, ahlak ya da birçok manevi değer sadece kelimelerden ibaret gibi geliyor bana.

Neticede, o meşhur sözü hatırlamamak imkânsız hale geliyor: 

“Katı olan her şey buharlaşıyor!”

 

 

  Refik Şahin | 29.09.2022