Refik ŞAHİN

Refik ŞAHİN

Yazar

Gaziantep’in Temiz Kaldırımları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentimizi ziyaretinin üzerinden 3 gün geçti. Peki bu ziyaretten sonra akıllarda ne kaldı?

Hepinizin de bildiği gibi bu ayın 5’inde Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’e bir ziyarette bulundu ve çeşitli açılışları gerçekleştirdi. Bunların içinde test sürüşü sırasında bir AKP’li vekil tarafından Gazianteplilere yönelik “öküz” benzetmesi yapılan Gaziray da vardı. Bir diğer ulaşım projesi de Yeşilvadi Köprülü Kavşağı’ydı.

Peki Erdoğan’ın gelişi sadece bunları mı akılda bıraktı?

Elbette ki hayır!

Gaziantep’te yaşayan herkes şehirlerini ilk defa böyle temiz gördü. Havalimanı yolu çiçeklerle donatıldı. Şehrin ana merkezi dahil birçok kaldırım yıkandı. Kenti pandeminin ilk günlerindeki temizlik heyecanı sarmıştı. O kadar işçi kısa sürede hummalı bir yıkama yağlama projesine yoğunlaşmıştı.

Tabi bu sadece Erdoğan’ın gelişi için de olsa kentimiz için temiz sokaklar anlamına geliyor. Bu da halkın “çıkarı”na olan yegane şey gibi görünüyor. Hepimiz biliyoruz ki bundan sonra yine eski tas eski hamam olarak yolumuza devam edeceğiz.

Bununla birlikte birçok iddia da basına yansımadı ama kulaklara çalındı. Belediyenin Cumhurbaşkanı’nın teşrifine özel olarak hatırı sayılır miktarlarda para harcadığı birçok kişi tarafından dile getirildi. “Şeffaf” bir yönetim olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi elbette ne kadar para harcadığını bizim için açıklayacaktır. Zira ben halkın cebinden bu açılış için ne kadar para harcandığını merak ediyorum.

Bir de özel tuvalet mevzusu var ama ona değinmek istemiyorum.

Bir diğer iddia ise Panorama müzesinin bahçesine devasa reklam panolarına akıllara zarar bir maliyetle reklam verildiği yönündeydi. Zaten belediye açıklamasında kalem kalem nereye ne kadar para harcadığını açıklama cesareti gösterdiğinde bunu hepimiz öğrenmiş olacağız.

Ne açıklama gelirse gelsin bir gerçek var ki toplumun bir bölümü yoksulluktan kırılırken, açılış alanında çorba ekmek kuyruklarında beklerken bu kadar paranın çiçeklendirmeye, kaldırım yıkamaya ya da devasa ekranlara ve ulusal kanallara reklam verilerek harcanması benim oldukça zoruma gitti.

Kimse yanlış anlamasın zira yanlış anlamak için özel çaba sarf eden birtakım kimselerin olduğu herkesin malumu. Bu yazı Gazianteplinin daha konforlu bir yaşam sürmesi için yapılan hiçbir yatırıma karşı gelmiyor. Gönül istiyor ki Gaziantep’in kenar mahalleri de nitelikli ulaşım hizmetinden faydalanabilsin. Onlar da raylı sistemlerle seyahat edebilsinler. Ancak bunlar yapılırken yandaşlara rant sağlanmasın, toplu taşıma ücretleri cep yakmasın, sürekli bozulup insanları rezil de etmesin.