Küsbeoğlu:”Esnaf ortalama fiyat belirlemeli “

0
196

Döviz kurunda yaşanan yükselişin ardından A’dan Z’ye pahalanan ürünlerin fiyatlarında kurdaki düşüşe rağmen artmaya devam ediyor. Hayat pahalılığının zirve noktasına ulaştığı Gaziantep’te, döviz bahane edilerek yükseltilen hammadde ve ürün fiyatları bu kez, ‘fabrikalar zam yaptı’ denilerek yükseltiliyor. Piyasalarda fahiş fiyatların devam etmesi sonrası Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetim yaparken, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu ise, dövizdeki düşüşe rağmen fiyatlarda düşüş yapmayan zam yapan fırsatçılara tepki gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda 18 lira seviyelerine yükselen döviz kuru, hükümetin hayata geçirdiği yeni önlem paketi ile 12 lira seviyelerine geriledi. Döviz kuruna bağlı olarak A’dan Z’ye tüm ürünlere gelen zamların, düşüş sonrası geri çekilmesi beklenirken, ürün fiyatlarına yeni gelen zamlar kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Dövizdeki artış nedeniyle zam yapmak durumunda kaldıklarını belirten fabrikalar, işletmeler ve üretici firmalar, dövizdeki düşüşü es geçti.

“DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ PERİŞAN ETTİ”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, döviz kurundaki düşüşün piyasalara da yansıması gerektiğini söyledi. Zamlardan dolayı herkesin mağdur olduğunu belirten Küsbeoğlu, “Dövizin ciddi şekilde dalgalanarak yükselmesi gerek sanayicimizi gerek tacirimizi gerekse de esnafı tamamen perişan etmişti. Fakat Cumhurbaşkanımızın, devletin, ilgili bakanlıklarımızın ve bankaların girişimleriyle doların yükselmesi önlendi, döviz düşmeye de devam ediyor.”

“ZAMLAR, FABRİKA KAYNAKLI İMİŞ!”

Kurdaki düşüş sonrası piyasalara indirimlerin yansıması gerektiğini belirten Küsbeoğlu, “Dolar düştüğünde esnafımız tekrar hammadde almaya gittiğinde, ‘dolar düştü, hammadde fiyatlarında düşüş oldu mu?’ diye sorduğunda, ‘bu defa fabrikalar zam yaptı’ denildi. Zamları fırsatçılar öyle bir entegre etmişler ki dolar yükseldiği zaman hammadde fiyatlarının dolardan dolayı yükseldiğini söylüyorlar, dolar düştüğünde de zamların fabrikalardan kaynaklı olduğunu belirtiyorlar. Lütfen artık bu oyunlardan vazgeçelim. Fırsatçılıktan ve stokçuluktan vazgeçelim. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla TBMM’de alınan kararla artık stokçuluk ile ilgili artık denetimler başlayacaktır.”

“ORTALAMA FİYAT BELİRLENMELİ”

Küsbeoğlu, zam nedeniyle halkın mağdur edilmemesi ve esnafın ürünlerinin fiyatının zam oranlarına göre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Küsbeoğlu, “ Esnaf daha önceki aldığı ürünlerinin ortalama fiyatını belirlemelidir. Denetim yapıldığında da ürünlerinin ortalama fiyatını belirlediğini açıklar. Fiyatlar ortalama seviyede olursa kimse esnafa bir şey demez. Döviz dalgalanmaya başladığında ambarların kapılarının kapandığını gördük. Fakat şimdi denetimlerin başlayacağı söylendiğinde ambar kapılarının açıldığını görüyoruz. Lütfen bunu yapmayın. Fırsatçılara sesleniyorum; gerçekten halkımız ve ülkemiz bunu hak etmedi.”

“STOKÇULUKTAN VAZGEÇİN!”

Sözlerini sürdüren Küsbeoğlu, “Bazı fırsatçılara meydan vermemeliyiz. Öncelikle gıda maddelerinde indirim yapmalıyız. Lütfen ekmeğimizle oynanmasın. Bir çuval unun fiyatı yaklaşık 400-500 liraya dayanmıştı. Şu anda tekrar geri düşmeye başladı. Demek ki fiyatlar düşermiş. Özellikle marketlere ve AVM’lere sesleniyoruz; halkımızı düşünelim. Halkımızın alım gücünü düşünelim. Yeni yıla girerken halkımızın ailesiyle çarşıya çıkmasını arzu ediyoruz. Ama el yakacak fiyatlar olursa ne vatandaş ailesine bir şey almak için çarşıya inebilir ne de çarşıdaki esnafımız ve imalatçılarımız satış yapabilir. Onun için halkımıza karşı esnafımızdan ve halktan duyarlı olmalarını talep ediyoruz. Stokçulardan ricamız; lütfen stokçuluktan vazgeçin. Fiyatları isterlerse indirirler” ifadelerini kullandı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here