Kurban bayramında kısıtlama olacak mı ?

0
1222
Fotoğraf ; yenisafak.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kurban Bayramın’da korona salgını nedeniyle bir kısıtlama uygulamanın zor olduğunu söyledi. Erdoğan Ayasofya’da 24 Temmuz’da yapılacak açılış için Diyanet’in davetiye göndereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı’ndan sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasının zor olduğunu söyledi. Cuma namazı sonrasında basına açıklamalarda bulunan Erdoğan Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili olarak da, “Diyanet gerekli davetleri yapacak” dedi. Cumhurbaşkanı açılışa korona virüsü salgını nedeniyle bin ila 1500 kişinin katılabileceğini belirtti. Erdoğan, Ayasofya ile ilgili gelen tepkiler içinse, “Yurt dışından gelen tepkilerin hiçbiri bizi bağlamaz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

AYASOFYA TARİHE BORCUMUZDU: Diyanet gerekli davetleri yapacak. Bin ila 1500 civarında ancak bir cemaat orada oluşabilecek. Bu açık alanda da Müslümanlar orada da o gün ibadetlerini yapabilecekler. Yurt dışından gelen tepkilerin hiçbiri bizi bağlamaz. Olumlu tepkiler de var, olumsuz tepkiler de var. Bunlardan bir kısmı zaten şahsımla görüştüler. Ben de kendilerine gerekli cevapları verdim. Müzeden tekrar camiye dönüşmesi bu milletin en doğal, en tabii hakkıdır. Ve bu gerçekleşmiştir. Ve bunun gerçekleşmesi sadece Türkiye için değil Müslüman dünyası için önem arz eden bir konuydu. Zannediyorum ki bu yara şu anda tedavi edildiği için, böyle bir kararı da gerek Danıştay 10’uncu dairemiz, gerekse şahsımın onayıyla birlikte yürürlüğe girmiş olması bizim aslında tarihe bir borcumuzdu. Ve bu borç ifa edildi, bu yerine getirildi. Bundan dolayı milletçe memnunuz. Bu bizim birliğimizin, beraberliğimizin, Ayasofya’nın esaret zincirinden kurtulmasıdır. Bu zincir aslında sökülüp atılmıştır. Bizim doğrusu gençlik yıllarımızın hayaliydi. Bunu da gerçeğe dönüştürdüğümüz için mutluyuz. Kimse ‘bu siyasi bir retoriktir’ gibi basit yaklaşımlara girmesin. Bu tam anlamıyla şu andaki iktidarımızın ve iktidarımızla birlikte milletimizin bir özlemiydi. Bu özlem yerine gelmiştir.

KURBAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA OLACAK MI? Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.

AZERBAYCAN’I KESİNLİKLE YALNIZ BIRAKMAYIZ: Ermenistan işgalci. Ermenistan’ın işgali on yıllara sari. Nahcivan işgal altında ve Minsk üçlüsü 25 yıldır-30 yıldır bu işi masada bırakmıştır. Hâlâ çözmemiştir, çözememiştir. Tabi işin bu noktalara geleceği de belliydi. Şu anda da Ermenistan sürekli Azerbaycan’ın sivil bölgelerini ateş altında tutuyor. Oralara saldırıları var. Bu saldırılar neticesinde de tabi ki Azerbaycan da kendilerine düşen, özellikle topraklarının müdafaası, adeta kendi halkının müdaafasına yönelik adımları atmıştır. Biz tabi kardeş Azerbaycan’ı kesinlikle yalnız bırakmayız, sonuna kadar da desteğimizi vereceğiz. Ben sayın Aliyev ile görüşmelerimi yapıyorum. Ve ben görüşmelerimi yaptığım gibi, en son dün oradan bir heyeti de Türkiye’ye gönderdiler. Bu heyet de savunma bakanım ve kuvvet komutanlarımızla etraflıca görüşmeler yaptılar. Ben de kendileriyle bir telefon görüşmesi yaptım. Azeri kardeşlerimizin bugün de yanındayız, yanında olacağız.

LİBYA’DAKİ SORUMLULUĞUMUZU DEVAM ETTİRECEĞİZ: Biz şu ana kadar Libya’da hangi sorumluluğu aldıysak bundan sonra da bu sorumluluğumuzu aynen devam ettireceğiz. Ve Libyalı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Bizim Libya ile olan ilişkimiz 500 yılı aşkın bir süreyi kapsayan bir ilişkidir. Bu dönemde de askeri eğitim işbirliği anlaşmamızı Libya ile yaptık. Ve yeni bir anlaşmayı da BM’yi de devreye sokmak suretiyle yapmak üzereyiz. Bu konuda Libya da çalışmalarını yürütüyor. Ama Mısır’ın burada attığı adımlar, özellikle darbeci Hafter’in burada yer alması bir defa illegal bir sürecin içinde olduğunu gösteriyor. Hele hele Abu Dabi’nin bu darbeciye çok ciddi silahlar aktarması bunların hangi konumda olduğunu gösteriyor.

KIDEM TAZMİNATI: Bu yeni döneme aktarılan bir şey. Kendileriyle görüşmelerimiz gerek bakanlık gerek şahsım olarak devam edecek. Kıdem tazminatı hususunda adil bir konuma getirmeden bu adımı bu şekliyle atmak adil değil, doğru değil.

SURİYE’DE RUS-TÜRK ORTAK DEVRİYESİNE SALDIRI: Bizim oradaki devriye 20’yi buldu. Bazı illegal güçler de var. Bu illegal güçler bu süreci zaman zaman sıkıntıya uğratıyor. Onu da tabi beraber Rus devriye güçleriyle engellemeye çalışıyoruz.

gazeteduvar.com


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here