“Korona atlatılsa bile etkisi sürebilir”

0
47

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, “Bazı hastalar ise virüs sonrası depresyona girebiliyor ve bunun sonucunda kaygı gelişebiliyor. Bütün bunların yanı sıra, saç dökülmesi, uzun süreli tat ve koku kaybı gibi sorunlar da yaşanabiliyor” diye konuştu.

“UZMAN GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALI”

Türkiye’de Mart 2020 tarihinde başlayan Koronavirüs Salgınının etkisi sürüyor. Koronavirüs hastalığı geçiren kimi kişilerde, hastalığın etkilerinin devam ettiği öğrenildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla post-Covid polikliniklerinin önemine dikkat çekti. Tarla, “Biz ilk zamanlar salgınla ilgili nasıl bulaştığı ve nasıl önlemler almamız gerektiğini konuşuyorduk. Daha sonraki süreçte aşılar geldi ve aşının önemini konuştuk. Şu anda ise Covid-19 bulaştıktan ve atlattıktan sonraki süreci tartışmaya başladık. Çünkü virüsü insanların yüzde 80’i basit bir şekilde ayakta atlatabiliyorken bu sayının yüzde 15’i yatarak, yüzde 5’i ise yoğun bakıma yatması gerekiyor. Özellikle yoğun bakımda yatan hastalardan bazıları solunum yetmezliği yaşarken, bazıları ise pıhtı atması sonucu felçlik geçirebiliyor.”
“Bazı hastalar ise virüs sonrası depresyona girebiliyor ve bunun sonucunda kaygı gelişebiliyor. Bütün bunların yanı sıra, saç dökülmesi, uzun süreli tat ve koku kaybı gibi sorunlar da yaşanabiliyor” şeklinde konuşan Tarla açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Yani insanlar Covid-19 sonrası birçok branşı ilgilendiren bir sürece giriyor. Bu durum için bazı üniversiteler bünyesinde post-Covid poliklinikleri hizmet verme başladı. Birçok hasta bu yan etkileri görse bile ne yapacağını, nereye danışacağını bilemeyebiliyor. Bu anlamda özellikle yaşlılar başta olmak üzere covid-19 virüsünü atlatan kişilerde takip çok önlemli.”

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here