Karayılan ve Şahinbey unutulmadı

0
1312

Şahinbey Belediyesi 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıl dönümü nedeniyle “Antep Harbi”nin simge isimleri Şahinbey Anıtı ile Karayılan’ın mezarı başında anma programı düzenledi.

Şahinbey Belediyesi, 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunu, destansı mücadeleye yakışır bir şekilde kutladı.

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, Kırkayak Parkında bulunan anıta, Kilis yolu üzerinde bulunan Şehit Şahinbey’in mezarında ve Şıh Cami bahçesinde bulunan Şehit Karayılan’nın mezarının başında anma törenleri düzenledi.

Şahinbey Belediyesi, Gaziantep’in Kurtuluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle düzenlediği kutlama etkinlikleri Kırkayak Parkı’nda başladı. Parkın içerisindeki anıta protokol üyeleri tarafından çelenk konuldu. Düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Gaziantep Garnizon ve 5’inci Zırhlı Tugay Komutan Vekili Binbaşı Fazlı Maden, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Hasan Teke, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Öğrenciler kahramanlık ve kurtuluş şiirleri okudu.

ŞAHİNBEY ANILDI

Kırkayak Parkında düzenlenen törenden sonra Kilis yolu üzerinde bulunan Şahinbey’in mezarında devam eden anmada, Şahinbey’in mezarına buket konulmasının ardından öğrenciler tarafından kahramanlık şiirleri okundu. Okunan şiirlerin ardından programa katılan Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu tarafından şehitlerimiz için dua okundu.

KARAYILAN ZİYARET EDİLDİ

Şahinbey Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından Gaziantep’in Kurtuluş mücadelesinde kahramanlık destanı yazan Karayılan lakaplı Molla Mehmet’in Şıh Cami içerisinde bulunan mezarı ziyaret edilerek dualar okundu.

HER ZAMAN UYANIK OLMAMIZ GEREKİYOR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, zaman değişse de düşmanların değişmediğine dikkati çekerek “Gaziantep’in Kurtuluş’unun 97. Yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bundan 97 yıl önce bugün Gazişehrimizin kahraman halkı düşman işgalinin esaret zincirlerini kırarak Türk milletinin ezansız ve bayraksız olamayacağını, ekmeksiz yaşayacağını fakat hürriyetsiz yaşayamayacağını kazandığı zaferle bütün dünyaya ilan ettiği gündür. Önce İngilizler sonra Fransızların işgaline karşı top yükün şehir halkının kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, mücadele verdiği destansı bir kahramanlığın adıdır. Aç kalmış ve zehirlenerek öleceğini bilerek acı zerdali çekirdeği yiyip birkaç gün daha yaşayıp düşmana karşı mücadele vereyim diyen destanın adıdır, Gaziantep Savunması.

Gazi Mustafa Kemal’in ‘Ben Gazianteplilerin Gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar sadece Antep’i değil Tüm Türkiye’yi kurtardılar’ sözü bunun en güzel örneğidir. 97 yıl önce işgal altındaydık. Bugünde aynı düşmanlar yine ülkemizin etrafını sararak, çeşitli terör örgütlerine yine destekler vererek, aynı düşmanlığı güdüp parçalama metodunu devam ettirmektedirler. Adı ister PKK-DEAŞ-DHKPC-YPG olsun, adını ne koyarlarsa koysunlar bunları arkasından yine onlar çıkıyor. Bizler her zaman uyanık, zinde ve dimdik sağlam durmalıyız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here