Kadına yönelik şiddet bir türlü durdurulamıyor !

0
412

Türkiye’de ve Gaziantep’te kadına yönelik şiddet hız kesmiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun, açıkladığı rapora göre, ülke genelinde 2017’de 409, 2018’de 440, 2019’da 474 kadın cinayeti medyaya yansırken, 2020 yılında 300 kadın cinayeti yansıdı. Gaziantep ise geçen yıl 5 kadının yaşamına son verilirken bu yıl da rakam değişmeyerek 5 kadının yaşamına son verildi. Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Gaziantep özelinde öldürülen kadın sayısının geçen seneye göre aynı olmasının bir başarı olarak görmediğini, bu rakamların sıfırlanması gerektiğini söyledi.

TOPLUMUN KANAYAN YARASI

Eskiden beri var olan ve bir türlü önüne geçilemeyen kadın cinayetleri, toplumların kanayan yarası olmaya devam ediyor. Erkek şiddetinin hız kesmediği toplumlarda her yıl binlerce kadın eşinden, çocuklarından, akrabalarından şiddet görüyor. Kendi hayatlarına dair kararlar almak istedikleri için, cinsel saldırılara direndikleri için, boşanmak istedikleri için, ilişkilerini sonlandırmak istedikleri için veya ekonomik nedenlerle erkek şiddetinden nasibini alan kadınların birçoğu vahşice işlenen cinayetlere kurban giderek yaşamlarına son verildi. Elde edilen bilgilere göre, 2020 yılında, Türkiye genelinde toplam 300 kadın öldürüldü. Gaziantep’te ise toplam 5 kadının yaşam hakkı elinden alındı.

GAZİANTEP’TE 2020 YILINDA 5 KADIN CİNAYETE KURBAN GİTTİ

2020 yılında kadın cinayetlerinin en çok işlendiği illerin başında 42 kadın cinayeti ile İstanbul’da gelirken, İzmir’de 26, Antalya’da 25,  Ankara 15, Antalya ve Mersin 13, Konya 11, Adana ve Diyarbakır 10, Manisa 9, Aydın ve Kocaeli 7, Bursa, Mardin ve Ordu 6, Gaziantep’te 5 kadın cinayete kurban gitti. Gaziantep’te ise 2015 yılında 11, 2016 yılında 14, 2017 yılında 15, 2018 yılında 13 ve 2019 yılında 5 kadın öldürüldü. 

ŞARKLI: “BU RAKAMLARIN SIFIR OLMASI GEREKİYOR”

Toplumların kanayan yarası haline gelen kadın cinayetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, “Kadına yönelik şiddet Türkiye’nin temel problemlerinden birisi. Her ne kadar bu sayı Gaziantep ve Türkiye  açısından da İçişleri Bakanlığı yüzde 20 oranında düşüş var diyor ama aslında bunlar sıfırlanması gereken rakamlar. Gaziantep açısından da baktığımızda öldürülen kadın sayısının geçen seneye göre aynı olması başarı değildir. Bunların sıfır olması gerekiyor. Dünya’nın hiçbir yerinde Türkiyede, Gaziantep’te kadına eski eşinden, sevgilisinden dolayı bu tür şeylerin yaşanmaması gerekiyor. Bunlar yaşanmadığı zaman başarıdan bahsedebiliriz. Bu anlamda rakamların geçen seneyle aynı olması, ülke genelinde geçen seneye göre düşmesi çok bir anlam ifade etmiyor. Çünkü her kadın kendisini bir cinayet mağduru olarak görüyor. 2021 yılına girdik kadına yönelik bırakın cinayeti şiddet olmaması gerekir.”

gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here