İran, Irak’taki ABD üssünü füzelerle vurdu!

0
2655

Kasım Süleymani suikastıyla alev topuna dönen Ortadoğu’da İran beklenen hamlesini yaptı, Irak’taki ABD üslerine füzeler ateşledi. İran devlet televizyonu, saldırılarda 80 ‘Amerikalı terörist’in öldüğünü, fırlatılan 15 füzenin tamanının hedeflere isabet ettiğini duyurdu. ABD’li yetkililer ise, saldırılarda hiçbir ABD’li askerin yaşamını yitirmediğini söyleyerek İran’ı yalanlıyor. Uluslararası haber ajanslarının peş peşe geçtiği ‘son dakika’ haberlerine göre, ABD’nin başını çektiği koalisyonun ana merkezini hedef alan füzeler boş alana düştü. 

ABD’nin İran’ın en önemli komutanı Kasım Süleymani’yi füzelerle vurmasının ardından havada uçuşan intikam tehditleri, bu gece yarısı gerçeğe dönüştü. Lübnan merkezli bir televizyon kanalı, ABD üslerinin füzelerle vurulduğunu gece yarısı saat 02.08’de dünyaya duyurdu.

İran, Irak’ta ABD askerlerine ev sahipliği yapan iki askeri üsse füze yağdırdı. Söz konusu üsler, Bağdat yakınlarındaki Ayn el Esad ve Erbil’de bulunuyor.

Saldırılar gece yarısı saatlerinde başladı, bir düzineden fazla füzenin İran’dan ateşlendiğini uluslararası haber ajansları ‘son dakika’ koduyla duyurdu.

Gece yarısını kısa bir süre sonra gelen ilk haberlerde başkent Bağdat’ın batısındaki Ayn el Esad üssüne İran’dan atılan en az altı füzenin isabet ettiği belirtildi.

Güvenlik kaynakları ise Ayn el Esad hava üssüne dokuz füzenin isabet ettiğini, saldırının gece yarısından sonra üç dalga halinde geldiğini söylüyor.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, “İntikam başlıyor, ABD üssüne füze saldırısı” mesajıyla saldırıya ait olduğu belirtilen görüntüleri yayınladı.

İran devlet televizyonu ise, Amerikan üslerine füze saldırılarında 80 ABD’li askerin öldüğünü duyurdu. Televizyonun verdiği bilgiye göre, ateşlenen 15 füzenin tamamı ABD hedeflerine isabet etti, üslerdeki helikopterler ve askeri ekipmanlar ciddi hasar gördü.

Televizyon ayrıca, ABD’den gelecek muhtemel bir misillemeye karşılık İran’ın belirlediği diğer 100 hedefi vuracağını da aktardı.

Devlet televizyonu ayrıca, ABD üslerinin Irak sınırı yakınlarındaki Kirmanşah kentinden fırlatılan katı yakıtlı ‘Fatih’ füzeleriyle vurulduğunu ekrana getirdi.

CNN televizyonuna konuşan bir ABD’li yetkili ise, İran’ın açıklamasını yalanladı ve İran’ın füze saldırısında hiçbir Amerikalının yaşamını yitirmediğini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA, İran Devrim Muhafızları’nın ABD’ye üslerini açan tüm ülkeleri uyardığını duyurdu. Açıklamada “Üslerini ABD’nin terörist ordusuna açan tüm Amerikan müttefiklerini uyarıyoruz. İran’a karşı saldırıda bulunulan her yeri hedef alacağız” dendi.

Devrim Muhafızları komutanlarından İsmail Kevseri ise, ABD’nin bölgeden çekilmesini istedi, aksi takdirde Washington’un her adımına karşılık vereceklerini söyledi.

İran medyasına konuşan Kevseri, “Yapmayacağımız bir şeyi söylemeyiz. Bu gece atılan adım başlangıçtı. ABD’liler bölgeyi terk etmeleri gerektiğini bilmelidir. ABD bölgeyi terk etmelidir. ABD’yi rahat bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

www.milliyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here