İnşaat sektöründe maliyet krizi devam ediyor!

0
476

TÜİK’in açıkladığı 2021 yılı Mayıs İnşaat Maliyet Endeksi verilerine göre, inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4,41, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,56 arttı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlar, son bir yıl içerisinde inşaat sektöründe yaşanan krizin derinliğini gözler önüne serdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Mayıs İnşaat Maliyet Endeksi verisini açıkladı. Buna göre, inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4,41, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,56 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 6,32 arttı, işçilik endeksi yüzde 0,03 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 49,45, işçilik endeksi yüzde 19,97 arttı.

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı Bora Kanevetçi

YILLIK YÜZDE 40, AYLIK YÜZDE 4,5 ARTTI
Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 4,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,16 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 6,50 arttı, işçilik endeksi yüzde 0,26 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 48,89, işçilik endeksi yüzde 20,24 arttı.
“MÜTEAHHİTLER DİKKATLİ OLMALI”
Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı Bora Kanevetçi, inşaat sektöründen yaşanan sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gaziantep’te arsa ve konut fiyatlarının aşağıya çekilmesi için yapılması gerekenleri anlatan Kanevteçi, “Öncelikle müteahhit arkadaşlarımızın da yüksek maliyetle arsa alımı konusuna dikkat etmeleri gerekiyor. Arsa konusunda aynı zamanda belediyelerle iş birliğine ihtiyacımız var. Kat karşılığı olan alanlarda müteahhit arkadaşlarımızın yüksek yüzdeler ile arsa almaması gerekiyor.” “KAZANCIMIZ DÜŞTÜ”
Kentte konut fiyatlarının yükselmesinde müteahhitlerin etkili olduğu yönünde yanlış bir algı olduğunu belirten Kanevetçi, “Halbuki müteahhit arkadaşlarımızın kar oranlarında ciddi bir düşüş var.  Müteahhitler, geçmişte 400 bin TL’den satılan bir daireden 100 bin TL kazanç sağlarken, bugün 1 milyona yükselmiş olan daireden yine 100 bin TL kazanç elde ediyor. Orantıya bakıldığında kar oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşmüş. Bu konuda çalışmalar yapılması gerekiyor.
“BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”
İnşaat sektöründe malzeme fiyatlarının olağanüstü şekilde arttığını söyleyen Kanevetçi, “Malzemelerdeki artışlar ortada. İMKON ve GAİMDER olarak bu noktada elimizden geleni yapıyoruz. Ancak arsa maliyetlerini düşürmediğimiz sürece konut satış fiyatları istenen noktaya gelmeyecek. O noktada çalışma yapılması ve müteahhit arkadaşlarımızın bir arada hareket etmesi gerekiyor. Kentte arsa sıkıntı yok, arsa pahalılığı sıkıntısı var. Bir şekilde arsa sahipleri daha yüksek rakamlara arsalarını satabilmek için bekliyorlar. Uzun vadede konut fiyatları bir noktada duracak. Konut fiyatlarının yükselmesi sektörü etkiliyor. Bunun tedbirini meslektaşlarımız ve ilgili kurumlarla birlikte almak gerekiyor.”
“KONUT FİYATLARINI BİZ YÜKSELTMİYORUZ!”
Yükselen maliyetlerle ilgili hem İMKON hem de GAİMDER olarak mücadele ettiklerini kaydeden Kanevetçi, “Geçtiğimiz haftalarda Ticaret Bakanımız ile güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Üreticilerin de fedakarlık yaparak bu sektöre destek vermeleri gerekiyor. Uzun vadede bizim sektörümüz sıkıntıya girerse bu defa ürünlerini satacak yer bulamayacaklar. Konut fiyatlarındaki artışlar, müteahhitlere bir şey kazandırmıyor. Öte yandan ikinci el konut fiyatlarının da artmış olması 0 sıfır konutlardaki fiyatları etkiledi. Arsa sahiplerinin kat karşılığı olan yerlerde konut fiyatlarını yükseltmeleri, müteahhitlerinde yükseltmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here