İcra dosyalarında çok ciddi artış var !

0
175

İcra dosyalarında çok fazla artışın yaşandığına dikkat çeken Av. Sancılı, “İnsanlar geliri olmadığından borçlarını ödeyemedi, dolayısıyla alacaklılar tarafından icraya maruz kaldılar. Bu konuda ciddi bir patlama oldu” dedi.

Sıkıntı yaşayan meslektaşlarımıza yardım yapılmadı

“Avukatlık, piyasaya bağlı bir sektör olduğundan herkes gibi bizlerde zincirin halkasına bağlıyız” diyen Sancılı, İnsanların gelir düzeyi belli bir noktada olması lazım ki avukatlara ödeme yapılsın. Dolayısıyla Pandemi sektörümüzü çok olumsuz etkiledi. Gaziantep Baro Başkanlığı başta olmak üzere birçok Baro başkanlıkları bu konuda gerek Adalet Bakanlığı gerek Türkiye Barolar Birliği’ne gerekse ilgili mercilere avukatlara yönelik yardım yapılması konusunda teklifler sundu, lakin bunların kimisi gerçekleşti kimisi geçekleşmedi. Sıkıntı yaşayan meslektaşlarımıza çok ciddi yardımlar yapılmadı, sürünceme de kaldı” şeklinde konuştu.

Pandeminin olumsuz etkilerini halen hissediyoruz

Pandeminin olumsuz etkilerini halen hissettiklerini söyleyen Sancılı, “Ceza alanında müvekkillerimizin çoğu cezaevinde mahkûm olmasından dolayı Pandemi sürecinde görüşmelerimiz ister istemez kısıtlandı, sağlıklı bilgi alışverişi yapamadık. Duruşmalarda ise tutuklu dosya duruşmaları görüşüldü, fakat çok kısa sürüp, işin esasına girilmedi” ifadelerini kullandı. 

Sancılı, Pandemi döneminde mahkumların hiçbirinin adliyeye getirilmediğini, dava dosyalarının telekonferans yöntemiyle görüldüğünü kaydederken, “Bu süreçte duruşma salonlarına izleyici alınmadı. Adliye içerisine sadece tanık ve duruşması olanlar alındı. Ancak önlemler daha sonra esnetildiğinden, ister istemez adliye koridorlarında yoğunluk oluştu. Daha Koronavirüs salgını bitmedi. Adliyelerde yoğunluğu azaltmak için izleyici statüsünde ki vatandaşların alınmaması, duruşmaların belli periyodik aralıklarla yapılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

20 Temmuz tarihi itibariyle adli tatilin başladığını hatırlatan Av. Güngör Sancılı, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Adli tatil süreci 1 Eylül’e kadar devam eder. Bu süreçte zorunlu olmayan işlerde genellikle durma yoluna gidiliyor, tutuksuz olan hukuk davalarında acil olmayan davaların duruşmaları görülmüyor, fakat tutuklu, ivedi ve aciliyet gerektiren dosyaların takipleri yapılıyor.”

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here