İçişleri Bakanlığı’ndan tam kapanma genelgesi

0
364

İçişleri Bakanlığı, ‘Tam kapanma Tedbirleri’ konulu genelge yayınladı.Buna göre:

*Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe akşam 7’de başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 5’te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması var.

*Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar sabah 10 akşam 5 arası saatleri arasında açık.

*Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcı ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis yapabilecek.

*Zorunlu ihtiyaçların karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlere en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelmek serbest.

*Yeme-içme yerleri sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

*Yeme-içme yerleri ve online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat, Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat en son 01:00 itibariyle paket servis yapabilecek.

*Konaklama tesislerinde rezervasyon, sokağa çıkma veya şehirler arası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak.

*Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri ve sadece ekmek satan bayileri açık.

*Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi serbest, sokak aralarında satış yasak.

*Konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek.

*Seyahat izin belgesi olmayanlara uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında bilet kesilmeyecek.

*Sağlık ve güvenlik gibi kritik alanlar hariç kamudaki hizmetler, toplam personelin yüzde 50’sini aşmayacak ölçüde asgari personelle sürdürülecek.

*Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı bulunanların 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdiği temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek gruplarınca karşılanacak.

*Şehirler arası seyahat zorunlu haller dışında yasak.

*Uçak haricindeki şehirler arası toplu taşıma araçları, ruhsattaki yolcu taşıma kapasitesinin yarısı kadar yolcu kabul edebilecek; oturma düzeninde yolcuların birbiriyle teması engellenecek (bir dolu bir boş).

*Sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli asgari personel seviyesine düşülecek biçimde (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının yarısını aşmayacak ölçüde) uzaktan veya dönüşümlü mesaiye geçilecek.

*Konut sitelerinde site yönetimlerine sorumluluk verilecek, site içerisinde izinsiz dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) eve dönmesi için uyarılması sağlanacak.

*Muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi, özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınması, fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı (markete ailece gidilmesi gibi), Çiftçi Kayıt Belgesi’nin (ÇKS) amaç dışı kullanılması gibi durumlarda kolluk kuvvetleri tarafından her türlü tedbir alınacak ve yapılacak denetimlerde bu hususların kontrolü özellikle sağlanacak.

diken.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here