Gönüllü ticaret elçilerimiz olacaklar

0
773

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, Proje ile farklı ülkelerden ilimize okumaya gelmiş öğrencilerimizin gönüllü ticaret elçilerimiz olmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşen ilk buluşmada, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve GSO Yönetim Kurulu Üyesi Perihan Çöçelli, firma-elçi buluşması süresince katılımcılar ile birebir görüştü. Ticaret köprülerinin temellerinin atıldığı program yoğun ilgi gördü. Programda bir konuşma yapan Prof. Dr. Gür, Ticaret Elçileri Projesi’nin hem öğrencilerin aktif olarak sahaya inmelerinin sonucunu hem de firmaların ithalat ihracatları esnasında ihtiyaçlarına olanak sağlayacak bir proje olduğunu vurguladı.

200 ÖĞRENCİ İŞ GÖRÜŞMESİ YAPTI

Gaziantep’te üretim yapan 30’dan fazla firmayla 200 öğrencinin iş görüşmesi gerçekleştirildiğini dile getiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de yaptığı değerlendirmede, “Proje ile farklı ülkelerden ilimize okumaya gelmiş öğrencilerimizin gönüllü ticaret elçilerimiz olmalarını sağlamak istiyoruz. Bu amaçla, öğrencilerimizin kendi ülkelerinde faaliyet gösteren firmalarla Gaziantep üyesi firmaları tanıştırmalarını, ihracat yapılmasına katkı sağlamalarını ve öğrencilerimizin yabancı dil avantajını kullanılarak firmaların ihtiyaç duyacağı yazılı ve sözlü tercümanlık ihtiyacının karşılanmasını hedefliyoruz. Ayrıca proje ile ticaret heyetlerimizin başka ülkelere yapacakları ziyaretlerde bu arkadaşlarımızın işadamlarımıza rehberlik edebilmelerini arzu ediyoruz. Eşleştirme sonrası öğrencileri özel bir eğitim kampına alacağız, dış ticaret ve raporlama konusunda özel eğitimler vereceğiz” dedi.

TİCARİ KÖPRÜLER KURULACAK

Ticaret Elçileri Projesi’nin Üniversite Sanayi İşbirliği Programı çerçevesinde gerçekleştiğini ve bu kapsamda GSO ile GAÜN arasında işbirliği protokolü imzalandığını hatırlatan Ünverdi, “Protokole göre üniversitedeki yabancı uyruklu öğrencilerin programa dahil olmaları sağlanacak. Biz de firmalarımızın projeye iştirak etmelerini sağlayacağız. Protokol sonrası ikinci adımı attık ve tanıtım programıyla uygulama aşamasına geçtik. Projemiz hem öğrencilerden hem de firmalarımızdan büyük ilgi gördü. Ticaret Elçileri Projesi ile biz bu kardeşlerimizi gönüllü ticaret elçileri tayin ederek, kendi ülkeleri ile ticari köprüler kurabileceğimize inandık ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here