”Geçmiş ve Geleceği Harmanlayan Kent Gaziantep” Resim Sergisi Açıldı

0
313

SAKÜDER Gaziantep Sanat Buluşması Resim Sergisi, Şehitkamil Sanat Merkezi’nde açıldı. 33 eserin sergilendiği sergi 21 Ekim’e kadar devam edecek.

Serginin açılışına, Gaziantep Valisi Davut Gül, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ressamlar ve sanat severler katıldı.

ESER: IŞIĞINIZ SANAT OLSUN
Açılış konuşmasını gerçekleştiren SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, “Bugün burada açılışını gerçekleştirmiş olduğumuz resim sergimizde, 33 ressam sanatçımızın eserleri sergilenmektedir. Kültür ve sanat adına SAKÜDER Derneğimizin bu hizmetini Gaziantep’te ikinci kez gerçekleştirmekten büyük mutluluk duymaktayım. Bu mutluluğumuza ışık olan, destek olan herkese öncelikle teşekkür ederiz. 2019 yılında Zeugma’da açmış olduğumuz resim sergimizin coşkusunu bugün bir kez daha Şehitkamil Belediyemizin ev sahipliğinde sanat severlerin beğenisine sunmuş bulunuyoruz. Benim için bir sanatçı Cumhuriyet Müzesi’nde yer alan birer kristaldir. Toplumumuzu aydınlatmak adına ışığınız sanat olsun” dedi.
FADILOĞLU: BU TÜR ETKİNLİKLERE KATKI VERMEYE DEVAM EDİYORUZ
Böyle bir etkinliğin Gaziantep’te yapılıyor olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi olarak özellikle Gaziantep’te imalatta, ihracatta ve ticarette belirli bir noktadayız. Diğer bir taraftan kültür-sanat etkinlikleri noktasında da şehrimizi daha yukarıya taşımak adına bu tür etkinliklere katkı vermeye devam ediyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu sanat merkezinde, bir taraftan eğitim verilirken diğer taraftan da sergilerimizi gerçekleştiriyoruz. Her zaman söylediğimiz bir şey var. Bu tür yapıları yaparken sorumluluk bizde, yaptıktan sonra da milletimize emanet.” diye konuştu.
SUVER: SANAT İNSANI EĞİTİR
Serginin açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, “Sanat, en insani boyuttur. Başka hiçbir yaratık, sanat faaliyeti gösteremez. Bütün medeniyetlerin temelinde sanat etkinliği vardır. Sanat, geleceği görebilen, geleceği işaret eden, onu hayal eden bir daldır. Sanatçı eserini inşa eder fakat ondan sonra o eser ondan ayrılır, topluma mal olmaya çalışır. Sanat insanı eğitir, latifleştirir, yüceltir, insana insan olma boyutunu hatırlatır. Bundan dolayıdır ki bütün dinler, bütün felsefi görüşler, kendilerini insana anlatabilmek için sanatla yola çıkmışlar, sanatı kendilerine rehber edinmişler, araç edinmişlerdir. Bu vesileyle bu alanda emek sarf eden bütün sanatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum ve bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
GÜL: ŞEHRİMİZ BİRÇOK ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR.
Gaziantep Valisi Davut Gül: “Bu sene Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yılı, şehrimiz birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Şehitkamil Belediye’mizin ev sahipliğinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen değerli sanatçılarımızın eserleri Gazianteplilerle buluşacak. Bu sergide emeği olan her birinize teşekkür ediyorum” dedi.
ŞENOL: GAZİANTEP MÜTHİŞ BİR KENT
Sergiye İzmir’den katılan ressam Ömer Şenol, Gaziantep ile ilgili izlenimlerini şöyle anlattı, “Gaziantep müthiş bir kent. Sanat açısından özellikle Zeugma Mozaik Müzesi ve Şehitler Müzesi müthiş mekanlar. İnsanları da öyle. Gaziantepli olabilirmişim.”
AKFIRAT: ÇOK GURUR VERİCİ BİR RESİM SERGİSİNDEYİZ
Ressam Sevgi Akfırat ise “Çok gurur verici bir resim sergisindeyiz. Çok güzel geçti. Katılım çok iyi” dedi. Sergideki resimlerden bahseden Akfırat açıklamalarını şöyle sürdürdü, “Çingene Kızı, Gaziantep’te meşhur olmuş bir mozaik. Gaziantep’in bir hatırası olması için bunu çalışmak istedim. Bu kızın bakışlarındaki ifade çok özel. O zamanlarda yapılan kıymetli bir eser. Ben de mozaik tarzında ve zevkle çalıştım. ‘Baharı Beklerken’ isimli tablom var. Kuşlar, kışa giriş döneminde ağacın dallarında bekleşiyorlar. Kış ve sonbahar da bir geçiş dönemidir. Artık hazan, hüzün ve ölüme doğru yaklaşmış insanların vaktidir sonbahar. Aynı zamanda, her ölüm de bir doğuştur. Kışla öldüğümüzü düşünürsek, baharla yeniden doğuş başlıyor.”

ÖZDEMİR: SANAT HEP OLSUN

Görsevay Özdemir ise “1999’dan bu yana resim çalışıyorum. 3 kişisel sergim ve birçok karma sergim oldu. Gaziantep’in bu kadar muhteşem olacağını hiç düşünmemiştim. Hele ki tarihiyle, görkemli mozaikleriyle. Sanat hep olsun. Kuşun bir kanadı bilim, bir kanadı sanat. Bir kanadı olmayınca uçamaz. O yüzden sanat diyorum” dedi.

SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, SAKÜDER’in kuruluşunun 16. yılı şükran plaketini Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na takdim etti. Protokol üyeleri de sergiye katılan ressamlara katılım belgesi verdi.

gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here