Gaziray test sürüşleri 25 Aralık itibariyle başlayacak

0
81

Türkiye’nin en büyük kentlerinden olan Gaziantep, yoğun göç sorunu ile karşı karşıya. Kent genelinde devam eden Gaziray Projesi’nde çalışmalar da devam ediyor. Proje kapsamında 25 Aralık itibariyle test sürüşleri başlayacak.

Sanayi ve turizmdeki gelişmelere bağlı olarak Türkiyenin birçok yerinden göç alan Gaziantepte, ulaşım alanındaki sıkıntıları gidermek için birçok proje ve çalışma yürütülüyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde kentteki 6 organize sanayi bölgesiyle şehir merkezi arasında işçi transferine bağlı olarak kara yollarında yaşanan trafik yoğunluğunun, demir yolu hattıyla çözülmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda yapılan görüşmeler ve fizibilite raporları eşliğinde 2017de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının desteğiyle Büyükşehir Belediyesi, 25 kilometre uzunluğuna, 16 istasyona sahip ve 6 OSB ile küçük sanayi bölgelerinin birbirine bağlantısını sağlayacak GAZİRAY Banliyö Projesini başlattı.

TREN SETLERİNİN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Yaklaşık 4 yıl yoğun mesai harcanan ve belli aşamaya gelen projenin sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerinin yüzde 42si tamamlandı, 8 elektrikli tren setinin Sakaryada yapımına devam ediyor.

2023 YILI SONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 4 araçlı 8 set toplam 32 elektrikli banliyö aracının 2023 yılı sonuna kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edileceğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi bölge müdürlüklerimizin ürettikleri raylı sistem araçları, büyük şehirlerimizin kent içi raylı sistemlerinin ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikte ürünlerdir. Bu kapsamda 4 araçlı 8 set toplam 32 elektrikli banliyö aracı, 2023 yılı sonuna kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecek” ifadelerini kullandı. Gaziray Projesi’nde çalışmalar devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, test sürüşlerinin 25 Aralık tarihinde test sürüşlerine başlanacağı belirtildi.

megahaber27.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here