Gaziray Projesi’nde test sürüşleri 25 Aralık’ta başlayacak

0
102

KÜSGET ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ni birbirine bağlayacak olan ve yüz binlerce insanın taşınacağı Gaziray Projesi’nde test sürüşleri 25 Aralık’ta başlayacak.

Sanayi ve turizmdeki gelişmelere bağlı olarak Türkiye`nin birçok yerinden göç alan Gaziantep`te, ulaşım alanındaki sıkıntıları gidermek için birçok proje ve çalışma yürütülüyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde kentteki 6 organize sanayi bölgesiyle şehir merkezi arasında işçi transferine bağlı olarak kara yollarında yaşanan trafik yoğunluğunun, demir yolu hattıyla çözülmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda yapılan görüşmeler ve fizibilite raporları eşliğinde 2017`de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının desteğiyle Büyükşehir Belediyesi, 25 kilometre uzunluğuna, 16 istasyona sahip ve 6 OSB ile küçük sanayi bölgelerinin birbirine bağlantısını sağlayacak GAZİRAY Banliyö Projesi`ni başlattı.

TREN SETLERİNİN YAPIMI DEVAM EDİYOR
Yaklaşık 4 yıl yoğun mesai harcanan ve belli aşamaya gelen projenin sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerinin yüzde 42`si tamamlandı, 8 elektrikli tren setinin Sakarya`da yapımına devam ediyor.

2023 YILI SONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 4 araçlı 8 set toplam 32 elektrikli banliyö aracının 2023 yılı sonuna kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edileceğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi bölge müdürlüklerimizin ürettikleri raylı sistem araçları, büyük şehirlerimizin kent içi raylı sistemlerinin ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikte ürünlerdir. Bu kapsamda 4 araçlı 8 set toplam 32 elektrikli banliyö aracı, 2023 yılı sonuna kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecek” ifadelerini kullandı. Gaziray Projesi’nde çalışmalar devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, test sürüşlerinin 25 Aralık tarihinde test sürüşlerine başlanacağı belirtildi.  

“KİRALAMA İLE TAŞIMA YAPACAĞIZ”
Büyükşehir Belediyesi Meclisi Kasım ayı 1. Birleşim Toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte devam eden Gaziray Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Gaziray Projesi’nde çalışmaların devam ettiğini belirten Şahin, “Gaziray kent için çok önemli. İnşallah bu yılın sonunda teknik alt yapısı tamamlanacak, deneme sürüşleri başlayacak. Altı ay içerisinde de seri yolcu taşıma işlemlerine başlanacak. Üretimi devam eden yerli tren setlerimiz bitene kadar da kiralama ile taşıma yapacağız” dedi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here