Güvende miyiz ?

0
1288

Türkiye’nin en büyük metropol kentlerinden olan Gaziantep’te vaka sayılarının her geçen gün arttığı ifade ediliyor. Vali Davut Gül tarafından da doğrulanan vaka artışlarında Türkiye ortalamasının altında olduğumuz ifade edilse de kent genelinde vatandaşların tedbirlere yeterince dikkat etmediği görülüyor. Salgının ilk günlerinin aksine tedbirlerin göz ardı edilmeye başlaması ile birlikte önümüzdeki günlerde vaka sayılarının akıbeti merak konusu oluyor.

Gaziantep’te son haftalarda kent genelinde vaka sayılarının tırmanmadığı ifade ediliyor. Vaka sayılarındaki artışlarda, Gaziantep OSB, vatandaşların tedbirlere yeterince uyu sağlamaması, hasta, taziye ziyaretlerine devam edilmesi gibi etmenler etkili oldu. Tedbirlerin yeterince uygulanmaması nedeniyle ortaya çıkan bu tablo karşısında, toplum sağlığı da tehlike altında. Gaziantep’te her geçen gün artan ve yetkililer tarafından da doğrulanan vaka artışları, tedbirlere sıkı sıkıya sarılmamız için önem teşkil ediyor.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDAYIZ…

Geçtiğimiz hafta salgına ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye genelinde vakalarda düşüş yaşandığını Gaziantep’te ise vakaların arttığını açıklamıştı. Türkiye ortalamasının altında bir yükseliş olduğunu belirten Vali Gül, tedbirlere sıkı şekilde uyulmasının önemine vurguda bulunmuştu.

DOĞRU OLMAYAN BİLGİLER ÜZERİNDEN ANALİZLER YAPILDI

Son haftalarda Gaziantep’te de etkisini sürdüren Koronavirüs salgını ile ilgili kamuoyuna yansıyan bilgiler, dikkat çekiyor. Yetkililer tarafından doğrulanmadığı ileri sürülen ve kamuoyuna aktarılan bilgilere ilişkin Gaziantep Valisi Davut Gül, açıklamalarda bulundu.

Kamuoyuna yansıyan bilgileri değerlendiren Vali Gül, “Bazı basın yayın organlarında ilimizdeki vakalarla ilgili doğru olmayan sayısal veriler paylaşılmış ve yanlış bilgiler üzerinden analizler yapılmıştır. Gaziantep’te yetkili kişilerin açıkladığı vaka sayısı yoktur. Korona, tedbirlerden daha güçlü değil!”

“BULAŞICILIĞI YÜKSEK”

Açıklamalarını sürdüren Vali Gül, “Günlük vaka sayılarını sadece Sağlık Bakanlığı açıklayabilir, illerde açıklama yetkimiz yok. Sayının kaç olduğunun bir önemi de yok! Bir kişiyle başlayıp  bir hafta içerisinde binli rakamlara ulaşabilecek bir virüs türü! İstatistikten ziyade, ihtiyacımız olan; Mesken, Maske ve Mesafe” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞ, KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEYİ MERAK EDİYOR

Vali Gül’ün açıklamaları, kentin durumuna ilişkin ortaya çıkan bilgi kirliliğinin ne denli vahim sonuçlar ortaya çıkaracağını kanıtlarken; Gaziantep’te vaka sayıları merak konusu oldu. Sosyal medya hesapları üzerinden Gaziantep’in durumunu soran vatandaşların kentte durumun iyi olmadığı konusunda hemfikir.

YASAK SONRASI AYNI MANZARA ORTAYA ÇIKACAK MI?

Gaziantep’te iki aydan bu yana uygulanan her sokağa çıkma yasağı sonrası, vatandaşlar kontrolsüzce sokaklara çıkıyor. Yaşanan durum, kent genelinde vaka sayılarının kısa süre içerisinde tırmanması noktasında endişeye neden olurken, sokağa çıkma yasağına dahi aldırmayan vatandaşların görüntüsü tepki çekiyor. Sosyal medyaya yansıyan kimi görüntülerde vatandaşların, halen taziye ziyaretleri yaptığı, yasak olmasına rağmen mezarlıkları ziyaret ettiği ve sokağa çıkma yasaklarına uymadıkları görüldü.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here