Gaziantep’te somun ekmeğe zam !

0
8294

Yeni yıl ile birlikte zamlar peşpeşe geliyor. Son olarak Gaziantep’te francalaya zam yapıldı.

 Kilosu 5 lira olan francala 6.25TL olurken, 200 gramı da 1 TL’den 1.25 TL’ye çıkarıldı. Zamlı uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak. Daha önce zam alan pide ekmeği ise 150 gramı 1TL’den satılmaya devam edecek.

BAKANLIK MÜSAADE ETMİYORDU

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, bakanlık onaylamadığı için francala üreten esnafın 1 yıldan beri ekmeği düşük fiyata sattığını söyledi.Küsbeoğlu,”Bakanlık oluruyla esnafa yeni fiyatı verdik. Yeni tarife bugün yarın başlar. 1 yıldan beri ekmekçiler kilosunu 5 liradan satıyorlardı. Yani zararına çalışıyorlardı. Zamma bakanlık müsaade etmiyordu. Şimdi bakanlıktan olur alındı ve francalanın kilosu 6.25 oldu, tanesi de 200 gramı 1.25’ten satılacak”dedi.

PİDE EKMEĞİ VE FRANCALA DENKLEŞTİ

Gaziantep’te 120 francala, 800 de pide ekmeği üreten fırın olduğunu belirten Küsbeoğlu,francalaya gelen zamdan dolayı eşitliğin sağlandığını söyledi. Küsbeoğlu,”Pide fiyatlarında bir değişiklik olmayacak.Çünkü onlar daha önce zam aldı. Pide ekmeğin kilosu 6.25 TL, 150 gramı 1 liraya satılıyor.  Şimdi pide ekmeği ve francalanın fiyatı denkleşti. Biliyorsunuz artık ekmek fiyatını biz veremiyoruz. Biz çıkarıyoruz bakanlık onayına gönderiyoruz bakanlık olur verdikten sonra yayınlanıyor. ” diye konuştu.

gaziantep27.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here