Gaziantep’te satılık konutta metrekare fiyatları yüzde 40 arttı!

0
102

Konut satın almanın hayal olduğu pahalı şehir Gaziantep’te satılık konutta metrekare fiyatları dudak uçuklatıyor. Yapılan araştırmaya göre ülke genelinde ortalama metrekare fiyatı en yüksek olan iller arasında Gaziantep, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 artış göstererek 8.sırada yer alıyor. Sanayi şehrinde asgari ücretle çalışan vatandaşların konut sahibi olma hayalleri başka bahara kaldı.

Gayrimenkul piyasasında meydana gelen son gelişmelere ilişkin bir şirketin yaptığı araştırma ile Türkiye’nin satılık konutta ortalama metrekare fiyatı en pahalı illeri belirlendi. Araştırma verilerinde, konutta metrekare fiyatı 10 bin TL’yi bulan Muğla ilk sıradayken, pahalılığı ile ön plana çıkan Gaziantep de listede ilk 10’da yer aldı. Kent genelinde yaklaşık 10 yıldır sürekli artış gösteren konut fiyatları, asgari ücretli ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmasının önüne geçerken, bankaların düşük faizle sunduğu krediler de umut olmadı. Gaziantep, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 artış göstererek 3 bin 991 TL metrekare fiyatı ile satılık konutta ortalama metrekare fiyatı en pahalı 8.il oldu. DÜŞEN KREDİ FAİZLERİ YARAYA MERHEM OLMADI
Kamu bankaları tarafından konut alış-satışlarında hareket sağlanması amacıyla düşürülen kredi faizleri, konut hayali kuran vatandaşların yarasına merhem olmadı. Düşen kredi faizlerinin ardından yükselen konut fiyatları sebebiyle konut satış verilerinde beklenen artış gerçekleşmedi.
YÜZDE 35’İN ÜSTÜNDE ARTIŞ YAŞANDI
2020 yılı Ekim ayından 2021 Ekim ayına kadar olan süreçte konut fiyatlarını içeren araştırmada, satılık konutta metrekare fiyatı en pahalı olan 10 il; 10 bin 167 TL ile Muğla, 7 bin 824 TL ile İstanbul, 5 bin 947 TL ile Antalya, 5 bin482 TL ile İzmir, 4 bin 236 TL ile Çanakkale, 4 bin 232 TL ile Balıkesir, 4 bin 62 TL ile Yalova, 3 bin 991 TL ile Gaziantep, 3 bin 852 TL ile Denizli ve 3 bin 718 TL ile Edirne olarak sıralandı. Bu illerde ortalama metrekare fiyat artışları bir önceki yıl ile kıyaslandığında yüzde 35-60 arasında bir artış gözlendi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here