Gaziantep’te sanayici zor günlerden geçiyor

0
35

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, vatandaşı, esnafı ve sanayiciyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülkenin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden olan ve 2022 yılında 12 milyar dolar ihracat hedefleyen Gaziantep, gerçekleştirdiği dış ihracatı ile 5.sırada yer alıyor. Dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında yer alan Gaziantep’te son dönemlerde artan maliyetlerin neden olduğu sıkıntılar, OSB’de de iyiden iyiye hissedilir oldu.

2022 yılının ocak- nisan döneminde ise Gaziantep’in ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında arttı. 4 aylık dönemde 3 milyar 568 milyon 155 bin dolara ulaşan ihracata rağmen sanayicilerin sorunları da giderek artıyor.

SANAYİCİ ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR

Gaziantep’te ihracat rakamları bu yönde olurken, son dönemlerde hammadde, yüksek gümrük vergileri, konteyner krizi, yüksek maliyetler ve yüksek kredi faizleri nedeniyle sanayiciler de zor günlerden geçiyor.

KİMİ İŞLETMELERDE ÜRETİME ARA VERİLDİ

Gaziantep OSB’de krizin etkisiyle işlerin azalması sonrasında çok sayıda işletmede üretimin kademeli olarak azaltıldığı, kimi işletmelerde üretime ara verildiği ve işten çıkarmaların başladığı ileri sürüldü. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ve Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım tarafından da gündeme taşınan sıkıntılar, önümüzdeki süreçte önlem alınmaması halinde daha da artacak gibi görünüyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here