Gaziantep’te restoranlardaki fiyatlar cep yakıyor !

0
162

Vatandaşlar restoranda yemek yemeye hasret kalırken, fiyatların denetlenmemesinden de oldukça şikayetçi. Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Gaziantep’te yemek kültürü oldukça önemseniyor. Gastronomi kenti olma unvanını elde etmesinin ardından kültür önemsenmesi bir yana restoranlardaki fiyatlar cep yakıyor.

BAKLAVANIN KİLOSU 200 LİRA

Gastronomi kenti Gaziantep’te baklavanın kilosu 180 liraya kadar çıkarken, kebap çeşitlerinde fiyatlar tavan yaptı. Bir dürüm ciğer kebabı 30 liradan satılırken, beyranın fiyatı ise 35 liraya kadar yükseldi. Geçen yıl ise bu yiyecekler neredeyse yarı fiyatından satılıyordu. Vatandaşlar bir yılda gerçekleşen bu fiyat artışıma anlam veremezken, özellikle kış aylarının vazgeçilmezi beyranda fiyatların artışı tepki çekiyor.

1 YIL İÇERİSİNDE YÜZDE YÜZ ZAM GELDİ

Geçen yıl 14 liradan satılan beyran yemeği şimdi 28 ile 35 liradan satılıyor. 5 kişilik bir aile yalnızca beyran içerse çıkan fiyat dudak uçuklatıyor. Bir porsiyon beyran çorbasının maliyetinin işçilikle birlikte 10 lira olduğu hesaplanıyor. Buna rağmen beyran çorbasının porsiyonu yüzde 200 kar oranıyla satılıyor. Bu kar oranının oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Gaziantepliler fiyat tarifelerine yetkililerin bir an önce müdahale etmesini istiyor.
Önceleri işçi ya da öğrencilerin tercih ettiği, şimdilerde lüks yemek olan beyran Gaziantepliler tarafından doğal antibiyotik diye adlandırılıyor. Kemikli etten yapılan beyran haşlanmış et ile haşlanmış pirincin bakır tabaklara alınması ve üzerine et suyu ve pul biber eklenmesiyle hazırlanıyor.

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here