Gaziantep’te radyo televizyon yayıncılığı ve telif hakları konuşuldu.

0
38

GAÜN Hukuk Fakültesi Amfisinde gerçekleşen panel öncesinde, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetcioğlu, GAÜN İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Köksalan tarafından Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması “Aklıma Bir Fikir Geldi” Sergisi açılarak, katılımcılar tarafından gezildi.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’ne (RATEM) tarafından Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen toplantıda, radyo televizyon yayıncılığı ve telif hakları konuşuldu.

Moderatörlüğünü RATEM Akedemi’den Yusuf Gürsoy’un yaptığı toplantıya konuşmacı olarak GAÜN Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mustafa Sarıbıyık, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M.Aydın Şerbetçioğlu, GAÜN İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Emre Köksalan, Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi Erdoğan İshakoğlu, Kültür ve Turizm Uzmanı Mehmet Savaş, GAÜN iletişim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Mehmet Ali Göngen, RATEM Yönetim Kurulu Üyesi ve Şirinnar radyo yönetim kurulu başkanı Ahmet Atılmış konuşmacı olarak katıldı.

YENİ NESİL İÇERİK ÜRETEREK PARA KAZANIYOR

Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Emre Köksalan,yaptığı konuşmada ‘’Radyo televizyon yayıncılığı sürekli günden güne değişen aynı zamanda teknoloji ile büyüyen ama mücadele eden bir yapıdır. Görünen şu ki gelişen teknolojiler bizi telif hukuku bir medya ürününün nasıl korunacağı konusunda yeni süreçleri önümüze çıkarıyor. tatbiki bunların içerisinde özellikle dijital mecralar var. Yeni nesil bazı şeylerin biraz daha farkında ve farkında olarak büyüyor. İnstagram, Youtube ve video içerik üreterek para bile kazanabiliyorlar. Bunu yaparken başkalarında izin almadan ve telif haklarını düşünmeden kullanabiliyorlar’ dedi.

RATEM Yönetim kurulu başkanı M. Aydın Şerbetçioğlu yaptığı konuşmasında ‘’RATEM’i tanıtırken hangi işi yaparsak yapalım içeriğin çok önemli. Diğer rakiplerimizden bizi ayıran özelliğimiz olması gerekli. Öğrencilerin haklarının neler olduğu ve ne haklara sahip olacağınızı iletişim hukukunu en azından ana hatlarıyla bilmeleri gerekir’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here