Gaziantep’te okul servislerine ceza yağdı

0
102

Ülkemizde okulların açıldığı günden bu yana meydana gelen ölüm ve yaralanmaların olduğu pek çok okul servisi kazası Emniyet Genel Müdürlüğünü alarma geçirdi. 18-19 Ekim tarihlerinde, tüm Türkiye’de okul servislerine denetim uygulamaları yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesinden yapılan açıklamada ;

“Çocuklarımızın huzur ve güven içerisinde okullarına gidiş ve gelişlerini sağlamak, servis sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutarak bu araçların karışabileceği kazaları önlemek amacıyla, ülke genelinde 18-19 Ekim tarihlerinde, Okul Servis Araçları ve Sürücülerine Yönelik Özel Denetim gerçekleştirildi.” denildi.
Gerçekleşen uygulamalarda ülke genelinde 17.001 servis aracı denetlenirken, 163 sürücünün Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen esaslara uymadıkları tespit edildi. 9 aracın yetkisiz taşımacılık yaptığı, 56 aracın ise fazla öğrenci taşıdığı belirlenirken, çeşitli ihlaller nedeniyle : 71 servise trafikten men cezası uygulandı. Ayrıca 919 araç ve sürücüye de Okul Servis Araçları Yönetmeliği ve Trafik Kanunu’nun değişik maddelerini ihlal suçlarından idari yaptırımlar uygulandı.

Açıklamanın son kısmında ise ;

“ Polis Teşkilatı olarak, Eğitim-Öğretim dönemi süresince, trafik güvenliğine yönelik bu denetimler, planlı ve periyodik olarak, kararlılıkla yürütülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here