“Gaziantep’te kayıt dışılığa taviz yok”

0
143

Gaziantep’te bulunan kayıt dışı işletmelerin durumu, Vali Davut Gül Başkanlığında, GESOB Yönetimi ve Oda Başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıdan, “Kayıt dışılığa taviz yok” kararı çıktı.

Türkiye’nin en güçlü sanayi ve ticaret şehri olan Gaziantep’te, kayıt dışı çalışan işletmelerin sayısı her geçen gün artıyor. Kent genelinde yaşanan bu sıkıntı Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB)’nin de gündeminde yer alıyor. GESOB’a bağlı oda başkanları ve odalar eliyle yürütülen mücadelede devam ederken, konunun tüm boyutları ile ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildi.

ŞSM’DE ÖNEMLİ TOPLANTI…
Şehitkamil Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ilçe belediye başkanları, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı meslek odası başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Kayıtdışılığa taviz yok” dedi.

“BİZE DÜŞEN, İŞLERİ KOLAYLAŞTIRMAK”
Açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, mesleki kursların önemine dikkat çekti. Şahin, “Bize düşen şey istişare ve birbirimizi dinlemek. Başkanların da söylediği gibi 2 milyon bize emanet. Memleketin küçük esnafı bizlere emanet. Bugün 5 organize sanayi bölgemiz var ve İzmir ile yarışıyorsak; küçük esnafımız olduğu içindir. Eskiden aileler çocuklarını ustalara emanet ederken, ‘eti senin, kemiği benim’ denilirdi. Bunun arka planında başka bir ahlak vardı. Oradan çıraklıktan nasıl ustabaşı, Ahi olunur o öğrenilirdi. Bizim için çok kıymetlisiniz. Bize düşen, istişare sonunda işleri kolaylaştırmak.”

“NİTELİKLİ ELEMAN, ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR…”

Sözlerini sürdüren Şahin, “Bizim yeni bir hedefimiz var. Yeni hedefimiz; sanayimizi yüksek teknolojiye dönüştüreceğiz. Gıdaya dayalı sanayi, ambalaj bize dahil olan kısım iyi çalışıldığı için hamdolsun 200 bin çalışan yerini korumak zorunda kaldı. Gelen genelgeler farklı olsa da uygulamalarda en az zararla şehri hem sağlıklı tutacak hem de ekonomiyi korumak ancak istişare ile olur. Özel bir şehirdeyiz. Beşeri sermayemiz çok önemli. Dünya artık buraya gidiyor. Bu nedenle Mesleki kursların artırılması ve teşvik edilmesi konusu önemli. Çünkü, nitelikli eleman güçlü bir Türkiye için hayatî önem taşıyor” diye konuştu.

ESNAFIN SIKINTILARI KONUŞULDU…
Toplantıda GESOB Yönetimi ve GESOB’a bağlı oda başkanları, esnafın yaşadığı sıkıntıları gündeme taşıdı. Esnafın artan vaka oranlarından tedirgin olduğu ve ekonomik sıkıntıları, toplantıda gündeme geldi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here