Gaziantep’te işçilerden “asgari ücret” eylemi !

0
334

Başpınar Tekstil ve Dokuma İşçileri Birliğine kayıtlı fabrika işçileri Balıklı Parkı’nda bir araya gelerek asgari ücret için eylem yaptı.

Birliğin çağrısıyla yapılan eylemde, zamlara ve yoksulluğa karşı insanca yaşanacak bir asgari ücret talebi dile getirildi. İşçiler adına açıklamayı yapan Mehmet Türkmen, “Artık önümüzü göremez duruma geldik. Kafamızı yastığa, acaba yarın neye zam gelecek diye düşünerek koyuyoruz. Acaba dolar daha ne kadar yükselecek diye düşünüyoruz. Biz dolarla maaş almıyoruz ama dolar yükseldikçe ücretimiz eriyor, tüketim mallarına yeni zamlar geliyor” dedi. 

“Tespit komisyonu asgari ücreti hesaplarken bizim insanca yaşamamız için gereken miktarı hesaplamıyor” diyen Türkmen, “Her sene olduğu gibi bu sene de komisyon işçilerin taleplerine kulaklarını tıkamış durumda. Her sene olduğu gibi bu sene de komisyon işçileri açlık sınırında bir ücrete mahkum etmenin hesaplarını yapıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de masanın bir ucunda işçilerin alın terini sömüren, emeğini gasp ederek zenginleşen patronlar var.  Ama belli ki bu yıl verecekleri ücret bir kişinin bile geçimine yetecek bir ücret olmayacak. TÜİK; hükümetin ve patronların istediği gibi yalan yanlış rakamlarla bir kişiye bile yetecek ücret hesaplayamamış olacak ki bu yıl tek kişilik asgari geçim ücretini komisyona sunamadılar. Gaziantepli dokuma ve tekstil işçileri olarak kendi birliğimizi sağlamak, kendi bağımsız sendikamızı kurmak için bütün işçi kardeşlerimizi bu birliğin içinde yer almaya çağırıyoruz. Buradan aynı zamanda işçilerin haklarını savunmayan, patronlarla iş birliği yapan, işçilerin söz ve karar hakkına saygı duymayan, işçilerin sırtından yüksek maaşlar alıp lüks bir hayat sürdüren bürokrat ve sarı sendikacılara karşı işçilerin yönettiği, işçilerin karar aldığı, gerçek bir işçi sendikamızı kurmak için bir yola girdiğimizi ilan ediyoruz”

gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here