Gaziantep’te ihracatçılar çözüm arıyor

0
124

Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinde olan Gaziantep OSB ihracat rekorları kırıyor. 2023 yılında 10 milyar dolar hedefiyle ihracat çalışmalarını sürdüren firmalar, Mart 2020 yılında başlayan Pandemi Süreci’nden alnını akıyla çıkmayı başardı. İhracat potansiyelini büyüten ve yeni pazarlar arayan Gaziantep’ten, 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde 6 milyar 418 milyon 834 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Gaziantep bu ihracat oranı ile Türkiye’de 5’inci sıradaki yerini korudu. “İHRACATÇIYI OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Gaziantep’te ihracat ile ilgili başarılı dönem devam ederken, pandemi ve döviz krizi nedeniyle artan hammadde fiyatları, ihracatçıları olumsuz etkiledi. Artan hammadde maliyetleri nedeniyle fiyat artışları nedeniyle sorun yaşanırken, konteyner krizi, navlun fiyatlarındaki artış da ihracatçıların sıkıntılarının artmasına neden oldu.
LOJİSTİK FİRMASI HAMLESİ…
Mayıs ayında önemli bir sorun haline gelen konteyner krizinde az da olsa sorunlar giderilirken, yüzde 100 ila yüzde 400 arasında yükselen navlun fiyatları, ihracatçıları tedirgin ediyor. Kimi firmaların artan navlun fiyatları nedeniyle kendi lojistik firmalarını kurmaya başladığı öğrenildi. Maliyet artışları nedeniyle yaşanan sıkıntıları, maliyetlere tam olarak yansıtamayan ihracatçılar ise yaşanan sorunlara çözüm arıyor. “HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR!”
Gazetemize açıklamalarda bulunan iş dünyası temsilcileri, “Navlun fiyatlarındaki artış global bir sorun olup bütün dünyayı yakından ilgilendirmektedir. Elbette buna bir çözüm üretmek ve Türkiye’nin kendi lojistik ağını oluşturması önümüzdeki süreçte bütün sektörler için hayati önem taşımaktadır. Son zamanlarda birçok firmanın çaresizlikten kendi lojistik firmalarını kurmaya başladığını izliyoruz. Bunu milli lojistik merkezi haline getirmek elbette mümkün. Bizler halı sektörü olarak böyle bir oluşuma gerekli desteği vereceğiz” ifadeleri yer aldı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here