Gaziantep’te hava kirliliği alarmı…

0
1963

Türkiye’nin en büyük kentlerinden olan Gaziantep’te, kışın gelmesi ile birlikte hava kirliliğinde artış yaşanmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Gaziantep’te hava kirlilik oranı Hassas seviyeye yükseldi. Plansız kentleşmenin hakim olduğu Düztepe ve Karşıyaka gibi bölgelerde kalitesiz yakıt kullanımı nedeniyle ortaya çıkan kirlilik nedeniyle zaman zaman vatandaşlar nefes almakta güçlük yaşadılar.

En büyük metropol kentler arasında yer alan Gaziantep, kış aylarında yaşanan hava kirliliği nedeniyle Avrupa’nın havası en kirli kentlerinden biri olarak göze çarpıyor. Kent genelinde kalitesiz katı yakıt kullanımı, yoğun trafik ve sanayinin etkisi ile hava kirliliği sorunu yaşanıyor. Yaşanan hava kirliliği kışın kendini hissettirmesi ile birlikte iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Kentin en yoğun nüfuslu mahallelerini bünyesinde barındıran Düzetepe ve Karşıyaka gibi plansız yapılaşmanın hakim olduğu bölgelerde hava kirliliği sorununda artış yaşandı. Mahallelerde yaşanan kirlilik nedeniyle bu mahallelerin üzerini koyu bir duman tabakası kapladı.

GÖRÜŞ MESAFESİ DÜŞTÜ

Bu mahallelerde ikamet eden vatandaşların hava kirliliği nedeniyle nefes almakta güçlük çektiği, havanın tamamen duman tabakası ile kaplandığı görüldü. Oluşan toz ve duman tabakası nedeniyle görüş mesafesinin yer yer düştüğü gözlemlendi. Yaşanan kirlilik nedeniyle solunum yolu rahatsızlığı, KOAH, astım gibi hastalıklara sahip insanların dışarıya çıkmamaları uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

HAVA KİRLİLİĞİ HASSAS SEVİYEYE YÜKSELDİ

Yaşanan durum Gaziantep’te yaşanan hava kirliliği sorununu bir kez daha gündeme taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Gaziantep’te hava kirlilik oranı Hassas seviyeye yükseldi. Ulusal Hava İzleme Ağı’ndan yayınlanan verilerde hava kalitesi orta seviyenin üzerine çıktı. Havadaki kükürtdioksit oranı 8,3’e, toz oranı ise  109,3 olarak yayınlandı. Yine raporda, açık hava sporları, bisiklet sürüşü, açık hava yürüyüş ve dışarıda piknik yapmak için uygun olmadığı belirtildi. Hassas gruplar olarak adlandırılan solunum yolu, KOAH ve astım gibi hastalıklara sahip insanlar, yaşlılar ve çocuklar için dışarıdaki havanın uygun olmadığı ifade edildi.

VATANDAŞLAR ENDİŞELİ

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde hava kirliliği oranındaki artış, vatandaşları endişelendiriyor. Kent nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı mahallelerde, yaşanan kirliliğin, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte daha da artması bekleniyor.

www.gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here