Gaziantep’te girdi maliyetlerinin günlük artması esnafa kepenk kapattırıyor!

0
104

Gaziantep’te vatandaşların alım gücünün asgariye düşmesi  ve girdi  maliyetlerinin günlük artması esnafa kepenk kapattırıyor.

Gaziantep’te iktidarın faiz politikaları ve ekonomi yönetimi vatandaşların alım gücünü düşürüyor. Günlük artan girdi maliyetleri de esnafı çıkmaza sokuyor.  Dolar kurundaki artışın tüm ürünlere yansıması esnafı kepenk kapatma noktasına getirirken yurttaşlar borçlanarak temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Tekstilden yeme-içme sektörüne kadar ekonomik krizi derinden yaşayan esnaf dayanacak gücünün kalmadığını belirtti.

SÜREKLİ ARTIŞ YAŞANIYOR

Ürünlere sürekli zam geldiğini söyleyen Hazır giyim ürünleri satan Evrim Göçmen, “Aldığımız her gün dolar bazında ve bu durum bizi ister istemez etkiliyor. Sadece bizim sektör için değil bütün sektörler için geçerli dışa bağımlın olduğumuz için. Aldığımız her üründe sürekli artış yaşanıyor. Altmış liraya aldığımız bir ürünü 70 liraya alıyoruz. Bizler de yalnızca ürünün üzerine gelen zammı fiyatlara yansıtıyoruz. Böyle olunca da vatandaşların alım gücü düşüyor” dedi.

KİMSE EVLENEMİYOR

Dolar kurundaki artıştan olumsuz etkilenen Fotoğrafçı Ökkeş Kamalı ise, “Dolar bizi bayağı etkiledi. Her şeye zam geldi ve geçinemiyoruz. Esnaf olarak çok kötüyüz. Büyüklerimizden artık bir yardım istiyoruz.  Dolardaki artış nedeniyle albümlere yüzde 50 zam geldi. Evlenen çiftlerimize de Allah yardım etsin. Şu an müşteri kalmadı pahalılıktan dolayı kimse evlenemiyor. Kiraları ödemeyecek durumda değiliz. Hiçbir ödememizi düzenli bir şekilde yapamıyoruz. Yetkililer artık bir çare çözüm bulsunlar bu nereye kadar böyle gidecek. Yeter artık. Faydası varsa yeter” diye konuştu.

DIŞ GÜÇLERİN OYUNU

Ekonomik krizi dış güçlerin oyununa bağlayan restoran sorumlusu Cengiz Kıvım da, “Son bir aydır lokanta sektörü olarak olumsuz bir etki altındayız. Önceden personel sıkıntımız vardı onu geçtik dolar kurunun yükselmesi karşısında bayağı büyük bir sıkıntı içindeyiz.  Öğle saatinde lokantamız bomboş. Bu ekonomik durumu dış güçlerin oyununa bağlıyoruz. Dolardaki bu dalgalanma olmasaydı sektör bir şekilde ediyordu.  Fabrikalar hariç bütün özel sektör zor durumda” şeklinde konuştu.

devhaber.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here