Gaziantep’te asgari ücretli çıkmazda !

0
137

Milyonlarca çalışanın aldığı asgari ücret, 2021 yılı Ocak ayında yapılan yüzde 21,56’lık artışla brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti. Yılın ikinci yarısına gelinmesiyle birlikte, birçok ürün, ev kirası, faturalar, malzeme ve hizmete gelen zamlardan dolayı asgari ücret eridi, asgari ücretli geçinemez oldu.

GEÇİNEMEZ OLDUK

2021 yılı Ocak ayı itibariyle asgari ücrete yüzde 21,56 oranında zam yapılmış, net 2 bin 825 lira 90 kuruşa yükselmişti. Asgari ücrete uygulanan zam ile birlikte birçok ürün, ev kirası, faturalar ve hizmete de zam yapılmaya başlanmıştı. Yılın son aylarında yaklaştıkça asgari ücretlinin maaşı eridi, yok oldu.

AY SONUNU GÖREMİYORUZ

Asgari ücret ile geçinmeye çalışan vatandaşlar, yaklaşık 4’te 1’i zamlarla yok olan maaşlarını yetiştirmeye çalışıyor. Korona virüs sürecinde ücretsiz izne ayrılan, zor şartlarda çalışan, aldığı maaşla ay sonunu göremeyen vatandaşlar ek iş yapmaya başladı.

GASTRONOMİ ŞEHRİNDE LEZZETLERİ TURİSTLER TADIYOR

Tek maaşla geçimin mümkün olmadığı Gaziantep’te, gastronomi şehri ünvanı ile gıda maddelerinin fiyatları yükselmiş, kentte yaşayanlar lokantalarda yemek yiyemez olmuştu. Turistlerin Gazianteplilerden çok tüketebildiği gıda maddelerinin yanı sıra temel ihtiyaçları karşılamak bile artık vatandaşları zorluyor.

1923haber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here