Gaziantep’li esnaf, Perakende Yasası’nı bekliyor!

0
201

Pandemi ve döviz kurunda yaşanan artışlar, esnafın büyük marketlerle olan rekabetini olumsuz etkiledi. Esnafın ayakta kalabilmesi ve AVM’lerle rekabet etmesini sağlayacak olan Perakende Yasası, yıllardır bekleniyor. GESOB Yönetimi, pandemi ve döviz kurundaki artıştan zarar gören esnafın ayakta kalabilmesi için Perakende Yasasının bir an önce TBMM gündemine alınması isteğinde bulundular.

2020 yılı Mart ayında başlayan Koronavirüs Salgını, esnafın belini büktü. Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında esnafın önemli bir bölümü kısıtlamalar nedeniyle iş yerlerini kapatırken, zincir marketlerin açık kalması ve küçük işletmelerde satışa sunulan ürünlerin buralarda satılması tepkilere neden olmuş, AVM’lerde bu ürünlerin satışına kısa süreliğine de olsa kısıtlama getirilmişti. 

1 TEMMUZ’DA NORMALLEŞME BAŞLADI
Söz konusu yasakların ardından 1 Temmuz tarihi itibariyle Türkiye genelinde yeni bir Normalleşme Dönemi başladı. Normalleşme dönemi ile birlikte kısıtlamalarda muaf olan esnaf, toparlanma sürecine girdi. 1,5 yıldır devam eden salgından esnafın sıkıntılarının hafifletilmesi için gerekli adımların atılmaması, esnaf ve esnaf odalarının tepkilerine neden oldu. Döviz krizi ve salgın nedeniyle yaşadıkları sıkıntıların devam eden esnaf, Perakende Yasası’nın TBMM gündemine gelmesini bekliyor.

“YASA GÜNDEME ALINMALI”
Perakende Yasası’na ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Yönetim Kurulu, esnafın korunması için yasasının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. GESOB Yönetimi, “Ekonominin can damarı konumundaki esnafımız kısıtlamaların kaldırılması ile oldukça sevindi. Pandemi sebebiyle zor günlerden geçen esnaf ve sanatkârları sevindirmek ve yaşanan zor günleri geride bırakmak için TBMM’ye sunulan kuralsız açılışların önüne geçilmesi için perakende sektörünü düzenleyen yasa zaman kaybedilmeden çıkarılmalıdır. Haksız rekabetin neden olduğu bu düzen, üretici perişan ederken esnafı yok ediyor. Vatandaşın alım gücünü düşürürken, KOBİ’lerin üretimini engelliyor.”

“ESNAF, EKONOMİNİN DENGELEYİCİSİ”
“Esnafımız rekabet unsuru olmasıyla ekonominin de dengeleyicisi. Esnafın canlanması ekonominin canlanması demek. Dolayısıyla esnafın azalması ya da bitmesi ekonominin de sermayenin de tehlikeye girmesi demektir. Ticari hayatta yaşanan kuralsızlıklar esnafımızın gelişmesini olumsuz etkiliyor. Hem bayramın yaklaşması, hem de saat kısıtlaması, sokağa çıkma yasakları gibi pandemi tedbirleri gereği uygulanan kısıtlamaların tamamen kalkmasıyla esnafımız kazancını normale döndürmek için çalışmaya devam ediyor. Fakat aynı sokağa açılan aynı sektördeki esnafın birbirine zarar vermesi gibi, on binlerce şubede yüzlerce esnafın işini tek dükkânda yapan zincir marketlerin haftanın her günü açık olması gibi kuralsızlıklara artık yeni dönemde son verilmeli” diye konuştu.

“FİYATLARIN DÜŞMESİ REKABET İLE OLUR”
“Enflasyonun düşmemesinin sebebi tekelci fiyat uygulamasına karşı Kobilerin, esnafın rekabet edememesinden kaynaklanıyor. Fiyatların düşmesi rekabet ile olur. Yoksa enflasyonda makas daha fazla açılır. Esnafın olması, pazarların rekabet edebilmesi vatandaşın cebine de faydalı. Esnafımız sermayenin değil haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle esnafımızın normale daha hızlı dönmesi için Perakende Yasası acil olarak güncellenmeli” ifadeleri yer aldı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here