Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi işçileri endişeli !

0
238

Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinde olan Gaziantep OSB’de, bazı firmalarda çalışan işçilerin ücretsiz izne gönderildiği, mobbing ve baskı kurularak istifaya zorlandığı iddia edildi.

240 binden fazla işçinin çalıştığı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan kentleri arasında 5.sırada yer alıyor. Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere 190’dan fazla ülkeye ihracat yapan Gaziantep’te, son aylarda büyük bir durgunluk yaşanıyor. Artan navlun ve hammadde fiyatları, konteyner sıkıntısı sonrası işlerin önemli ölçüde azaldığı Gaziantep OSB’de işçi kıyımı yaşandığı öne sürüldü.

Üretimini askıya alan firmaların işçileri, ücretsiz izne gönderdiği, mobbing ve baskılarla işçilerin istifaya zorlandığı ileri sürüldü. Geçtiğimiz haftalarda ihracat rekortmeni bir firmada kaydedilen görüntülerde, baskılar sonucu istifaya zorlanan ve tazminatı verilmeyen bir işçinin fabrikada intihara kalkıştığı görüntüler gündem olmuştu. Söz konusu görüntüler sonrası çok sayıda firmada, işçilerin aynı durum ile karşı karşıya oldukları ve işten atılma korkusu yaşadıkları öğrenildi. Gaziantep OSB’de çalışan işçilerin yaşadıkları bu soruna döviz krizi ve pandeminin neden olduğu ekonomik sıkıntıların neden olduğu sonuçlar olduğu ileri sürüldü. Öte yandan işten çıkarma yasağının kalkması ile birlikte yüzlerce işçinin işten çıkarıldığı ya da ücretsiz izne gönderildiği gelen bilgiler arasında.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here