Gaziantep karşılıksız çekte bölge birincisi !

0
207

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Karşılıksız Çek miktarının en yüksek olduğu iller İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Kocaeli, Konya ve Gaziantep oldu. Gaziantep, Türkiye genelinde karşılıksız çek miktarında Türkiye’de 9’uncu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise 1’inci sırada yer aldı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Ocak-Nisan Döneminde bankalara ibraz edilen karşılık çek oranlarına ilişkin araştırma sonuçlarını ortaya koydu. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden yapılan açıklamada, Ocak – Nisan 2021 döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 6,7 bin keşideciye ait 41 bin adet çekin toplam tutarı 3,4 milyar TL oldu.
400 MİLYON TL TUTARINDAKİ ÇEK ÖDENDİ
Türkiye Bankalar Birliğinden yapılan açıklamada, geçen yıla oranla karşılıksız çek tutarının gerilediği bildirildi. Açıklamada, Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 32, çek adedi yüzde 52, tekil keşideci sayısı ise yüzde 62 geriledi. Karşılıksız işlemi yapılan 2,9 bin keşideciye ait toplam 400 milyon TL tutarındaki 5,3 bin adet çek daha sonra ödendi.
NİSAN AYINDA AZALDI
Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı bir önceki yıla göre geriledi. Nisan ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak bir önceki yılın aynı ayına göre 1,4 puan azalarak yüzde 0,7, adet olarak ise 1,7 puan gerileyerek yüzde 0,7 oldu.
EN FAZLA KARŞILIKSIZ ÇEK GAZİANTEP’TE…
2021 Ocak-Nisan döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Karşılıksız Çek miktarı 40 bin 865 oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili olan Gaziantep’te karşılıksız çek miktarı 736 oldu. Gaziantep bu oran ile bölgede en fazla karşılıksız çekin bulunduğu il oldu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here