Gaziantep ihracatta rekor kırıyor !

0
390

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı İhracat Rakamlarını açıkladı. Ticaret Bakanı Pekcan, Aralıkta ihracatın 2019’un aynı ayına göre yüzde 16 artışla 17 milyar 844 milyon dolar olduğunu ve bunun tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu belirtildi. Söz konusu açıklamaların ardından gözler Türkiye’de en fazla ihracat gerçekleştirilen 5. İli konumunda bulunan Gaziantep’e çevrildi.

“10 MİLYAR DOLAR RAKAMI ARTIK HAYAL DEĞİL”

İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Valisi Davut Gül, “İhracat artışımız artarak devam ediyor. 10 milyar dolar rakamı artık hayal değil. Başarıda emeği olan işçilerimiz, işverenlerimiz ve yatırım iklimini iyileştirerek dünyanın her köşesine mal satılmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibine çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“DIŞ TİCARETTE YENİ BİR İVME YAKALADIK”

İhracat rakamlarını değerlendiren AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Salgına rağmen Aralık ayı Türkiye ihracatının yüzde 16’lık artışla 17.8 milyar dolara ulaşması ve tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı ile rekor kırılmış olması önemli bir başarıdır. Türkiye dış ticarette yeni bir ivme yakalamıştır” dedi.

“TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK İHRACAT RAKAMINA ULAŞTIK”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, “2020 Aralık ayını 886 milyon 36 bin dolarlık rekor bir ihracat ile kapattık. Ocak-Aralık döneminde gerçekleştirdiğimiz 7 milyar 935 milyon dolar ihracat ile tüm zamanların rekorunu kırdık ve yılı en fazla ihracat gerçekleştiren 5. il olarak tamamladık. Dış ticaret verilerimize baktığımızda; 2019 yılına göre yüzde 6,2 artış, Türkiye ihracatına yüzde 5 katkı ve 2019 Aralık ayına göre yüzde 41,7 artış görüyoruz. Bu üstün başarı için tüm ihracatçı üyelerimiz, iş insanlarımız ve emektar çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“REKOR İHRACAT”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, “Şehrimizden hem aylık hem de yıllık bazda rekor ihracat gerçekleştirdik. Gaziantep 2020 yılı ihracatını bir önceki yıla göre %6,1 oranında artışla 7 milyar 935 milyon 814 bin dolarla kapattı. 2020 yılında en fazla ihracat yapan 5. il olduk. Aralık ayı ihracatımız yüzde 41,7 oranında artışla 886 milyon 37 bin dolar olarak gerçekleşti. Aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Salgına, güçlüklere rağmen yüreğini ortaya koyan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza, emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.

“PANDEMİYE RAĞMEN REKOR KIRDIK”

İhracat rakamlarını değerlendiren GAİB Başkanı Fikret Kileci, “2020 yılında, geçen yıla oranla yüzde 6,1’lik bir artış ve 7 milyar 935 milyon dolarlık ihracatla Gaziantep, tarihinin en yüksek yıllık ihracatını gerçekleştirmiştir. Aralık 2020’de, Gaziantep’ten yüzde 41,7 artışla 886 milyon dolar ihracat kayda alınmış, bu rakamla Gaziantep bugüne kadarki en yüksek aylık ihracat değerine ulaşmıştır. Pandemiye rağmen bize rekorlarla dolu bir yıl yaşatan ihracatçılarımızı yürekten kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here