Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası’nda sona gelindi

0
360

1875 Yataklı Şehir Hastanesi gibi yıllardır tamamlanması beklenen ve yılan hikayesine dönüşen Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası’nda nihayet sona gelindi. Gaziantep’in Kurtuluşunun 100.Yıl dönümü dolayısıyla Gaziantep’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret programı öncesi Yeni Terminal Binası’nın tamamlanması için hummalı bir çalışma başlatıldı.

Yapımına 2018 yılında başlanan ve yılan hikâyesine dönüşen projelerden olan Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası Projesinin bir bölümünün 29 Ekim tarihinde tamamının ise 25 Aralık tarihinde hizmet açılacağı açıklanmıştı. Yeni Terminal Binası için açıklanan 29 Ekim tarihinde açılma planı gerçekleştirilemezken, Gaziantep Kurtuluşunun 100.Yıldönümü dolayısıyla kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi, Yeni Terminal Binası’nda hummalı bir çalışma başlatıldı.

TERMİNAL BİNASINDA İNCELEME YAPILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep’in Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümünde Gaziantep ziyaret ederek kutlama programına katılmasına az bir zaman kala açılışını gerçekleştireceği Yeni Terminal Binası’nda hazırlıklar son aşamaya geldi. Gaziantep Valisi, akşam saatlerinde Terminal Binası’nda inceleme yaparak gelinen son noktayı yerinde gördü. Beraberinde Oğuzeli Kaymakamı Büşra Uçar, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, DHMİ Gaziantep Müdürü Yasin Savaş ve Yüklenici Firma yetkilileri ile birlikte Terminal Binasını gezerek talimatlar verdi.

YOLCU KAPASİTESİ 6 MİLYONA ÇIKACAK
Yapılan Yeni Terminal Binası hizmete girdiğinde eskisine göre kullanım alanının 15 Bin metrekareden 72 Bin 600 metrekareye ulaşması, yıllık yolcu kapasitesinin 2.5 Milyondan 6 Milyona çıkması, uçak park sayısının ise 12 den 18’e ulaşması beklenirken otopark kapasitesi ise 585 araçtan 2 bin 49 araca ulaşacak. Yüklenici firma tarafından Terminal Binasının açılışa yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here