Gaziantep GAZİRAY projesi için 7 milyon TL

0
65

Geçtiğimiz hafta toplanan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında konuşan Devlet Demiryolları 6.Bölge Müdürlüğü temsilcisi, yıllardır faaliyete geçmesi beklenen GAZİRAY Projesi’nde yer altına alma çalışmalarının uzaması nedeniyle eskiyen durakların bakımı için 7 milyon TL bütçe ayırdıklarını söyledi.
Gaziantep ulaşımında önemli bir görev üstlenecek olan, Gaziantep OSB ile KÜSGET Bölgesi arasında günlük 100 bin yolcunun taşınmasının hedeflendiği GAZİRAY Projesi’nde sinyalizasyon sistemi kurulum çalışmalarında sona gelindi.

GAZİANTEP’TEKİ PROJELER GÜNDEME GELDİ

2022 Yılı İl Koordinasyon Toplantısında Devlet Demiryolları (TCDD) 6.Bölge Müdürlüğü Temsilcisi, kentte devam eden projelere ilişkin açıklamalarda bulundu. TCDD’nin kentte devam eden 5 projesi olduğunu kaydeden temsilci, bu projelerin toplam bedelinin 2 milyar 871 TL oldu. 2 milyar 616 milyon TL’lik kısmının harcandığını kaydeden temsilci, bu yıl ise 600 milyon TL’lik ödeneğin mevcut olduğunu söyledi.

BÜYÜKŞEHİR, İŞLETMECİLİĞİ DEVRALMAK İSTİYOR

Gaziantep Vali Yardımcısı Nihat Karabiber, toplantıda Gaziray Projesi’nin durumunu sordu. Bunun üzerine konuşan TCDD 6.Bölge Temsilcisi, “Gaziray’ın işletmeciliği konusunda bir protokol yapılmadı. Büyükşehir Belediyesi’nin işletmeciliği devralmak istediğini biliyoruz. 11 istasyonun bitmesine rağmen aç-kapa istasyonları sonradan devreye girdiği için mevcut duraklar eskidi. Şu anda onların bakımı 7 milyon TL bütçe ayırdık” ifadelerini kullandı.

TCDD’nin henüz kullanılmadan eskiyen duraklar için ayırdığı 7 milyon TL’lik bütçe, GAZİRAY Projesi’nde yolcu taşıma işlemlerinin ne zaman başlayacağı konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here