Gaziantep “Dülükbaba Ormanının” geleceği tehlikede!

0
439

5.Zırhlı Tugay Arazisi’ne yapılacak olan Medeniyet Şehri Projesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. 5 Haziran Çevre Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Kocalar, 5. Zırhlı Tugay Arazisinin yapılaşmaya açılmasının Dülükbaba Ormanının geleceğinin tehlikeye girmesine neden olacağını söyledi.

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Kocalar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla açıklamada, 5. Zırhlı Tugay Arazisinin Dülükbaba Ormanı ile Birleştirilerek Kent Ormanı yapılması gerektiğini söyledi.

“YEŞİL ALANIN HEMEN YANI BAŞINDA!”
Açıklamalarda bulunan Kocalar, “Kentimizin geleceği için çok önemli gördüğümüz bir çevre sorunumuzu da bu önemli günde, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde tekrar hatırlatmak istiyoruz. 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazide yapılan imar değişikliğine Meslek Odaları olarak kaygılıyız, endişeliyiz. Birçok Meslek Odası, STK, sendika ve şahıslar tarafından söz konusu imar değişikliğine yapılan itirazlar Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından ret edilmiştir. İtirazda talep edilen bu arazinin yapılaşmaya açılmamasının ve Dülükbaba Ormanı ile birleştirilip Kent Ormanı yapılmasının Gaziantep’e ne zararı olabilir? Yeşil fakiri bu kentin, gelecekte çocuklarımızın, torunlarımızın, ormana ihtiyacı yok mudur? Söz konusu arazi kentimizin az sayıdaki yeşil alanlarından biri olan Dülükbaba Ormanının hemen yanı başındadır.”

“TEHLİKEYE GİRECEK”
Sözlerini sürdüren Kocalar, “Medeniyetler Şehri Projesi olarak isimlendirilen proje çerçevesinde bölge yapılaşmaya açılınca sonucun ne olacağını şimdiden kestirmek zor olmasa gerek. İlk etapta kısıtlı bir yapılaşma ön görülse de ülkenin değişik yerlerindeki askeri kışlaların şehir dışına taşınma örneklerinde gördüklerimiz, projenin nasıl devam edeceği konusunda bir fikir vermekte ve bizleri endişelendirmektedir. Şehir merkezine yakınlığı, yeşil alana-ormana, komşu olması nedeniyle oldukça kıymetli olan bu geniş arazinin hızla betonlaşmasının önü maalesef alınamayacaktır. Alınan bu karar ile imara açılan bu arazinin hemen yanı başındaki Dülükbaba Ormanının geleceği de tehlikeye girebilecektir.”
“TUGAY ARAZİSİ DÜLÜKBABA ORMANI İLE BİRLEŞTİRİLMELİ”

Dülükbaba Ormanı tamamı insan eliyle dikilmiş ağaçlardan oluştuğunu kaydeden Kocalar,  “Bin bir emek ve zahmet ile bu günlere gelen şehrin en önemli ve sembol doğal değerlerinden biridir. Ormanın hemen yanı başındaki arazinin imara açılarak betonlaşmasının yerine Dülükbaba Ormanı ile birleştirilerek kent halkının doğa ile kucaklaşabileceği, nefes alabileceği bir Kent Ormanına dönüştürülmesi kentimizin geleceği için çok önemlidir. Kent halkının az da olsa doğa ile kucaklaşma fırsatı bulduğu Dülükbaba Ormanının korunarak yaşatılması ve genişletilmesi başta idareciler olmak üzere tüm kent halkı olarak hepimiz için bir görevdir. Bu alanın imara açılması kentin geleceğine yapılan en büyük ihanettir. Sonuç olarak, alınan bu kararın tekrar değerlendirilmesini talep ediyoruz.”

“630 AĞAÇ NE OLACAK?”
Yeni Valilik Binasının yapılacağı alana ilişkin açıklamalarda bulunan Kocalar, “Bunun yanında Fevzi Çakmak Bulvarı üzerindeki Karayolları arazisine yapılması planlanan yeni Valilik Binası’nın yer seçimi birçok açıdan olduğu gibi çevre açısından da yanlış bir karardır. Proje alanında çoğu yetişkin olmak üzere 630 adet ağaç bulunmaktadır. Hali hazırda spor sahaları, çocuk oyun alanı da mevcuttur. Bu alan, bölge halkının nefes almasına, çocuklarıyla vakit geçirmesine imkân sağlayacak büyük bir kent parkı olma niteliğindedir. Bu bölgede böylesine kapsamlı ve nitelikli bir park mevcut değildir. Bu kararın da tekrar değerlendirilmesini talep ediyoruz. Gelecek nesillere iyi bir çevre ve doğa bırakmak için, yeşil alanları, çevreyi ve doğayı koruyup çoğaltmak ve kirlenmeleri önlemek gerekli olduğunu, daha iyi yarınlar için doğamıza sahip çıkılması gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz. Bu duyarsızlık ve doğa tahripleri devam ederse, kuşkusuz kaybedilen geleceğimizi geri getirmemiz mümkün olmayacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

5.Zırhlı Tugay Komutanlığına ait arazinin geleceğine ilişkin tartışmaların ilerleyen günlerde de devam edeceği öngörülüyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here